Danas je nedjelja, 22. septembar 2024. godine, što je 265. dan te godine. Do kraja godine ima još 100 dana.
Na današnji dan, 1241. godine, ubijen je islandski pisac i istoričar Sturulson Snori, autor najobimnije sage o norveškim kraljevima. Ubistvo je naručio norveški kralj Hakon Šesti Hakonson, jer je Snori kao vođa moćnog roda Sturlunga bio prepreka njegovim planovima, uključujući pripajanje Islanda Norveškoj, što mu je uspjelo 1262. Također, na isti dan 1499. godine, Švajcarska je stekla nezavisnost nakon mira u Bazelu s njemačkim kraljem Maksimilijanom Prvim.
1789. godine, rusko-austrijske snage pod komandom ruskog vojskovođe Aleksandra Vasiljeviča Suvorova nanijele su težak poraz Turcima u bici kod Rimnika. Istog dana, rođen je engleski fizičar i hemičar Majkl Faradej, poznat po otkriću zakona elektromagnetske indukcije i drugim važnim doprinosima u polju elektriciteta i hemije.
1862. godine, Oto fon Bizmark postao je pruski kancelar i naglasio da su „krv i gvožđe“ osnov spoljne i unutrašnje politike, što je doprinijelo militarizmu u Pruskoj i NJemačkoj. Također, iste godine, predsjednik SAD Abraham Linkoln objavio je da su svi robovi u pobunjenim južnim državama slobodni od 1. januara 1863.
1895. godine, rođen je američki filmski i pozorišni glumac poznat kao Pol Muni, koji je bio specijalista za uloge u filmskim biografijama znamenitih ljudi. Također, iste godine, rođen je američki filmski režiser i glumac austrijskog porijekla Erih fon Štrohajm, jedan od najvećih režisera u doba nijemog filma.
Na današnji dan, 1990. godine, Saudijska Arabija protjerala je jemenske i jordanske diplomate i prekinula snabdijevanje Jordana naftom, optužujući te dvije države za podršku Iraku. Također, iste godine, u Sremskim Karlovcima održana je centralna proslava 300-godišnjice velike seobe Srba pod patrijarhom Arsenijem Trećim Čarnojevićem.
2000. godine, Savjet ministara BiH prihvatio je jedinstven pasoš BiH. Na današnji dan, 2004. godine, Ustavni sud BiH proglasio je nevažećim neke članove Zakona o teritorijalnoj organizaciji u Republici Srpskoj, nakon što je utvrđeno da nisu u skladu sa Ustavom BiH.
Svojim tragom u istoriji ostavili su i drugi događaji poput prve nuklearne probe Kine 1969. godine, izvođenja prve podzemne nuklearne probe u toj zemlji. Nažalost, istog dana 1974. saopšteno je da je od uragana u Hondurasa poginulo oko 5.000 ljudi, dok je 1934. od eksplozije u rudniku „Gresford“ u Velsu poginulo više od 260 rudara.
Obeležavamo i rođendane značajnih ličnosti poput ruskog Jevrejina Henrika Šeringa, violiniste koji je postao jedan od najvećih majstora violine svih vremena. Također, 1882. godine, umrla je Katarina Ivanović, slikar, prva žena član Srpskog učenog društva. Svoj doprinos kinematografiji dali su i Erih fon Štrohajm, američki filmski režiser i glumac, i Pol Muni, američki filmski i pozorišni glumac.
Ovaj dan obiluje istorijskim događajima i rođendanima važnih ličnosti, koji su ostavili dubok i trajan pečat u svetu umetnosti, politike i nauke. Svaki od njih je doprineo oblikovanju sveta kakav poznajemo danas, čineći ga bogatijim i raznovrsnijim.