Đurić u Dejtonu: Amerika želi da izgradi novi pozitivan tip odnosa sa Srbijom i sa celim regionom

Jovana Radić avatar

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić prisustvovao je obeležavanju 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma u Dejtonu, gde je naglasio da Srbija predstavlja zemlju koja se ubrzano razvija i koja teži ka budućnosti, pružajući ruku saradnje. U razgovorima sa američkim kongresmenima i političarima, Đurić je istakao važnost jačanja srpsko-američkih odnosa.

On je ukazao na to da je učešće srpske delegacije na ovom skupu bila prilika da se osveži slika o Srbiji. Tokom obraćanja parlamentarnoj skupštini NATO, Đurić je izneo stavove da Srbija ne vidi Bosnu i Hercegovinu kao monoetničku državu i da se protivi nametanju političke volje jedne strane drugima. Umesto toga, pozvao je na poštovanje i unutrašnji dijalog među stranama.

S obzirom na trenutne okolnosti, Đurić je naglasio da je vreme podela u regionu prošlost i da je potrebno razvijati ekonomske, infrastrukturne i kulturne veze. U 21. veku, istakao je, nova generacija na Balkanu veruje u slobodnu cirkulaciju i saradnju, umesto u fizičke barijere. Đurić je istakao da je poštovanje i uvažavanje ključno za postizanje trajnog mira i budućnosti u regionu.

Ministar je takođe imao značajne razgovore sa američkim političkim liderima, naglašavajući važnost povezivanja sa njima radi obrazlaganja srpske pozicije. Đurić je primetio pozitivne tonove tokom sastanaka i smatra da srpsko-američki odnosi imaju dobru dinamiku.

On je istakao poruke zamenika državnog sekretara SAD Kristofera Landaua, koje su ohrabrujuće za Srbiju i Srbe u regionu. Prema Đurićevim rečima, američka administracija želi da izgradi novi pozitivan odnos sa Srbijom i celim regionom. On je konstatovao da ideje o stvaranju unitarne države u Bosni i Hercegovini, kao i nametanje rešenja, ne mogu naići na podršku aktuelne američke administracije.

Đurić je imao i produktivan susret sa britanskom specijalnom izaslanicom za Zapadni Balkan, Karen Pirs, gde su razmenili mišljenja o nastavku saradnje. On je naglasio da je važno otvoriti novi strateški dijalog kako bi se ekonomije i društva bolje povezali.

Tokom večeri, Đurić će prisustvovati važnoj večeri sa generalnim sekretarom NATO-a i predstavnicima država iz regiona. Iako ne očekuje da će diskusija biti laka, veruje da principi saradnje, uvažavanja i poštovanja teritorijalnog integriteta ostaju ključni za sve učesnike.

U zaključku, Đurić je naglasio da Srbija teži izgradnji stabilnog i prosperitetnog regiona, koji će se zasnivati na međusobnom poštovanju i dijalogu. Ove poruke, koje su iznete tokom obeležavanja Dejtonskog sporazuma, ukazuju na opredeljenje Srbije da igra konstruktivnu ulogu u regionu i da se zalaže za mir i saradnju.

Ove aktivnosti i razgovori u Dejtonu predstavljaju važan korak u jačanju veza sa SAD-om i drugim državama, a Đurić veruje da će doprineti stvaranju boljih uslova za budućnost Balkana.

Jovana Radić avatar