Ministar spoljnih poslova Marko Đurić nedavno je u Dejtonu, Ohajo, razgovarao sa dvopartijskom delegacijom američkih kongresmena o unapređenju odnosa između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj sastanak je imao za cilj da istraži mogućnosti za budući razvoj bilateralne saradnje u raznim oblastima, uključujući politiku, ekonomiju i vojno-bezbednosne aspekte.
Đurić je u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova naglasio kako je veoma zadovoljan kvalitetom saradnje koju su srpske državne institucije ostvarile s američkim Kongresom u proteklim godinama. On je istakao da su ovi odnosi ključni za izgradnju nove reputacije Srbije i za povećanje njene političke vidljivosti u Sjedinjenim Američkim Državama. Prema njegovim rečima, srpsko-američki politički odnosi su ušli u novu eru, što se ogleda u poboljšanju kako na političkom, tako i na ekonomskom planu.
Ministar je ponovio da bi otvaranje strateškog dijaloga predstavljalo novi okvir za saradnju u svim oblastima od zajedničkog interesa. Ekonomska saradnja između Srbije i SAD je, kako je naglasio Đurić, postala dinamičnija svake godine, posebno u vitalnim sektorima kao što su energetika i industrija informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT). On je izrazio zadovoljstvo zbog sve većeg obima saradnje u ovim oblastima.
Pored ekonomske sfere, Đurić je ukazao na značaj vojnobežbednosne saradnje, koja se smatra jednom od najperspektivnijih oblasti bilateralnih odnosa. On je istakao da Program državnog partnerstva sa Nacionalnom gardom Ohaja predstavlja snažan podsticaj za jačanje sveukupnih odnosa između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Ova saradnja omogućava dodatnu stabilnost i sigurnost u regionu.
Tokom sastanka, Đurić je detaljno informisao američke kongresnike o trenutnoj situaciji na Kosovu i Metohiji, naglašavajući da su jednostrane akcije režima Aljbina Kurtija najveća pretnja regionalnoj stabilnosti. On je istakao da Sjedinjene Američke Države mogu odigrati ključnu ulogu u stabilizaciji situacije na terenu i u obustavljanju nasilja i pritisaka koje Priština vrši na srpski narod.
Ministar se takođe osvrnuo na regionalnu politiku Srbije, naglašavajući da se naša zemlja trudi da vodi pozitivnu političku i diplomatsku agendu u odnosima sa susedima. Cilj je staviti fokus na ekonomski razvoj i uzajamno korisnu saradnju, kako bi se postigao mir i stabilnost u regionu.
Delegaciju američkih kongresmena činili su Majk Tarner iz Ohaja, Linda Sančes iz Kalifornije i Džo Vilson iz Južne Karoline. Ova dvopartijska delegacija predstavlja važan most između dve zemlje i simbolizuje rastući interes Sjedinjenih Američkih Država za saradnju sa Srbijom.
U zaključku, poseta i razgovori u Dejtonu predstavljaju značajan korak ka daljem unapređenju odnosa između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. U svetlu aktuelnih globalnih izazova, ovakvi dijalozi su od suštinske važnosti za jačanje političke i ekonomske saradnje, što može doprineti stabilnosti i prosperitetu ne samo Srbije, već i celog regiona Balkana. S obzirom na sve izraženiju dinamiku u bilateralnim odnosima, očekuje se da će se saradnja nastaviti razvijati i u budućnosti, što će doneti koristi obema stranama.