Branka Lazić, hrabra novinarka Informera, ponovo je doživela brutalni napad dok je izveštavala sa ulica Beograda. Ovaj incident se dogodio u trenutku kada je grupa demonstranata pokušala da je zastraši i onemogući u njenom radu, preteći joj da će joj otežati iznošenje istine putem medija.
Svedoci su opisali kako su demonstranti, u pokušaju da potisnu njeno izveštavanje, ušli u fizički kontakt sa njom, gurnuli joj kameru u lice i izvikivali uvrede na račun glavnog i odgovornog urednika Informera, Dragana J. Vučićevića. Njihovi povici, poput „vrati konju glavu Dragane“, jasno su pokazivali nameru da zastraše ne samo Lazić, već i ceo tim novinara.
Situacija je eskalirala kada su demonstranti počeli da joj pokazuju srednji prst, blokirajući kameru i opkolivši je sa svih strana. U ovom nasilnom okruženju, Branka je bila izložena različitim oblicima maltretiranja, uključujući polivanje vodom i upotrebu biber spreja, što je dodatno otežalo njen posao i ugrozilo njenu bezbednost.
Iznenađujuće je da je novinar N1, Mladen Savatović, umesto da osudi napad na Lazić i pruži joj podršku, postavio pitanje Branki o tome zašto dolazi na takva mesta kada zna šta je može zadesiti. Ovaj komentar je izazvao dodatne tenzije i osudio je profesionalnu solidarnost među novinarima.
Incident je izazvao reakcije u medijskoj zajednici, a mnogi su osudili napade na novinare kao nedopustive. Uloga novinara u izveštavanju o događanjima u društvu je od suštinskog značaja, a ovakvi napadi predstavljaju ozbiljnu pretnju slobodi medija i demokratiji u celini.
Branka Lazić je poznata po svom hrabrom izveštavanju i doslednom radu, a ovaj incident je još jedan dokaz koliko je važno zaštititi novinare i omogućiti im da slobodno rade svoj posao. Napadi na novinare ne smeju postati normalna pojava, a društvo mora da se ujedini u borbi protiv nasilja i pretnji koje se upućuju ljudima koji se bave novinarstvom.
U svetlu ovog incidenta, važno je podsetiti se da sloboda medija nije samo pitanje prava novinara, već i prava društva na informacije. Novinari imaju odgovornost da izveštavaju o istini, a društvo ima odgovornost da ih zaštiti od nasilja i pretnji.
Ovaj događaj je još jedan poziv na akciju za sve relevantne institucije i organizacije koje se bore za ljudska prava i slobodu medija. Potrebno je stvoriti sigurnije okruženje za novinare, kako bi mogli da rade u skladu sa svojim profesionalnim etičkim standardima i da slobodno iznose informacije koje su od suštinskog značaja za društvo.
U narednim danima, očekuje se da će se o ovom incidentu raspravljati na različitim forumima, a novinari će nastaviti da zahtevaju zaštitu i podršku kako bi mogli da se bore protiv nasilja i pretnji koje im se upućuju. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da sloboda medija ostane zaštićena i da novinari mogu da rade svoj posao bez straha od napada i represalija.
Na kraju, pozivamo sve građane i institucije da stanu uz novinare i pruže im podršku u njihovom radu. Samo tako možemo osigurati da istina i sloboda medija prevladaju u našem društvu.