Kada planiramo putovanje, mnogi od nas prvo posegnu za vodičem Lonely Planet ili pretražuju njihovu veb stranicu. Ova izdavačka kuća postoji još od 1973. godine, a osnovali su je Toni i Morin Viler – par koji je obišao gotovo čitav svet. Njihova iskustva i preporuke su oblikovale putovanja mnogih, od avanturista do običnih turista.
Toni Viler je tokom godina često davao preporuke za putovanja, a među njegovim poslednjim favoritima su Uluru u australijskoj divljini i ostrvo Kangaru u Južnoj Australiji. Međutim, postoje i mesta koja je odlučio da izbegava u budućnosti, iako su veoma popularna među turistima. U blog postu simboličnog naslova „Tamo više ne idem“, Viler je priznao da se danas, u svojoj 78. godini, oseća pomalo krivim što i dalje putuje, jer su neki njegovi prijatelji odlučili da više ne lete kako bi „sačuvali planetu“. Ipak, on dodaje da će nastaviti da putuje – i da se istovremeno oseća krivim zbog toga.
Jedno od mesta koje namerava da izbegava je Bali – jedno od najpoznatijih i najlepših letovališta u jugoistočnoj Aziji. Iako priznaje da je ostrvo prelepo i da nudi sjajnu umetnost, hranu, šoping i smeštaj, Viler je izrazio zabrinutost zbog saobraćaja na Baliju, koji je postao toliko nepodnošljiv da nema nameru da se ikada više vrati – osim ako baš mora. „Žao mi je, Bali“, napisao je. „Sve je divno tamo, ali dok ne reše suludi saobraćaj, više ne dolazim.“ Takođe, naglašava da ne želi ponovo da provede dva sata putujući između plaže Kuta i mesta Ubud.
Na njegovoj listi destinacija koje ne želi da poseti više su se našle i Sjedinjene Američke Države, iako je u njima živeo skoro deceniju i posetio gotovo sve savezne države. Ostale su mu još samo Alabama, Kanzas i Misisipi, ali trenutno, kako kaže, uopšte nema želju da ih „precrta“. Kao razlog navodi političku situaciju koja ga ne privlači. Iz istih razloga na listi su i Rusija i Saudijska Arabija, iako je više puta posetio Rusiju. Što se tiče Saudijske Arabije, navodi čitav niz razloga zašto ne želi da se vraća, uključujući i slučajeve ubistava novinara i transport geparda u zemlju radi držanja kao kućnih ljubimaca.
S obzirom na to da su neka mesta nepravedno zapostavljena, putnik po imenu Majkl, koji je obišao 175 od ukupno 195 zemalja sveta, izdvojio je nekoliko destinacija koje ne bi trebalo da preskočite.
Prvo, Tunis, gde se ulična hrana smatra među najboljima. Majkl posebno ističe specijalitete kao što su frikasé, brik i roštilj kobasice merguez. Tunis nudi bogatstvo ukusa i autentičnih jela koja odražavaju kulturu ovog severnoafričkog naroda.
Zatim, Butan, izolovana himalajska kraljevina koja izgleda kao da ne pripada ovom svetu. Opisuje je kao tiho, maglovito i duhovno mesto, savršeno za one koji traže mir i unutrašnju ravnotežu.
Madagaskar je još jedno mesto koje Majkl preporučuje. Ako želite prirodu, divlje životinje, avanturu i prelepu obalu, sve to ćete naći na ovom ostrvu koje izgleda kao da ste zakoračili u zaboravljeni svet. Ova destinacija je idealna za ljubitelje prirode i avanturiste.
Na kraju, Pakistan, koji se može pohvaliti prelepim pejzažima, gostoprimljivim ljudima, fantastičnom hranom i pristupačnim cenama. Majkl ga naziva pravom destinacijom za avanturiste, naglašavajući da je ovo mesto koje zaslužuje više pažnje.
U doba kada je održivost i briga o planeti postala važnija nego ikada, Vilerova odluka da izbegava neka popularna mesta otvara diskusiju o etici putovanja. Mnoge destinacije koje su nekada bile u fokusu sada su podložne kritikama zbog prekomernog turizma i negativnog uticaja na životnu sredinu. Kako se svet menja, i putnici se prilagođavaju, birajući destinacije koje su manje opterećene turizmom, ali bogate kulturom i autentičnim iskustvima.