Demontaža starog savskog mosta počinje 1. novembra, a trajat će do oktobra 2026. godine. Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda nadzire ovu kompleksnu akciju. Most će biti rastavljen na delove koji će privremeno biti smešteni u skladištu izvođača radova. Odluka o trajnoj poziciji starog mosta bit će donesena kasnije, dok se istovremeno gradi novi savski most za koji je izdato građevinsko odobrenje prošle nedelje.
S obzirom na prekid saobraćaja na starom mostu, bit će neophodno isključiti i ukloniti instalacije kako bi se mogli ukloniti šine, kolovoz i noseća konstrukcija. Delovi starog mosta će najverovatnije biti privremeno smešteni na prostor između Brankovog i Savskog mosta. Ovaj projekat uključuje i gradnju novog mosta na istom mestu, kao i izgradnju tunela od Ekonomskog fakulteta do Bulevara despota Stefana. Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić istaknuo je da će ovaj projekat biti od velike koristi za grad i da će smanjiti gužve u prestonici.
Stari Savski most ima posebnu sentimentalnu vrednost za Beograđane, s obzirom da je izgrađen za vreme Drugog svetskog rata kao jedini most u prestonici. U istoriji Beograda poznat je kao most koji je spašen od miniranja zahvaljujući hrabrosti učitelja Miladina Zarića. Čelnici grada već duže vreme razmatraju najbolje rešenje za ovaj most koji se nalazi u katastrofalnom stanju.
Prije pet godina, Grad je sproveo anketu među građanima o lokaciji na kojoj bi most mogao biti premješten. Jedna od opcija bila je da bude postavljen u parku Ušće kao skulptura koja bi okružena kulturnim sadržajima. Druga opcija bila je da bude pešačko-biciklistička veza između Bloka 70 i Ade Ciganlije.
Ovaj projekat predstavlja značajan korak ka modernizaciji saobraćajne infrastrukture Beograda, te će omogućiti bolje povezivanje različitih delova grada. Gradonačelnik Šapić ističe važnost ovog projekta za unapređenje urbanog saobraćaja, te zaštite istorijskog i kulturnog nasleđa grada. Vlada Srbije podržava ovu inicijativu kao deo šire strategije razvoja javnih prostora i saobraćajne mreže u glavnom gradu. Planiranje novog savskog mosta i rekonstrukcija starog mosta predstavljaju značajan korak u sprovođenju ove strategije i unapređenju kvaliteta života građana.