David Đorđević (24) je mladi dizajner iz Zaječara koji se ističe u svetu tradicionalnih rukotvorina, a posebno u oblasti veza i tkanja. Kao saradnik za dizajn u Etno mreži, njegov rad se fokusira na modernizaciju tradicionalnih tehnika uz očuvanje autentičnosti. U razgovoru za „Blic“, David deli svoja iskustva, inspiracije i izazove u svetu umetnosti i dizajna.
David je trenutno na master studijama na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, gde se bavi dizajnom tekstila. Njegovo interesovanje za tradicionalne zanate počelo je tokom studija, ali koreni te ljubavi sežu u detinjstvo, kada su njegove bake izrađivale tekstilno pokućstvo. „Sećam se njihove veštine i lakoće s kojom su stvarale. To nasleđe nosim sa sobom“, kaže David, ističući značaj svog rodnog grada i bogate kulturne prošlosti Zaječara.
U poslednje vreme, David je bio angažovan na nekoliko značajnih projekata. Na Ekspu u Osaki, Etno mreža je predstavila srpsko kulturno nasleđe, a David je učestvovao u učenju Japanca pustovanju vune. „Bilo je fascinantno videti koliko su bili radoznali i otvoreni za našu kulturu“, dodaje on. Ovaj događaj je bio prilika da se predstavi bogatstvo srpske tradicije i da se poveže sa publikom iz celog sveta.
Jedan od njegovih nedavnih uspeha uključuje pobedu na konkursu za studente umetničkih fakulteta, gde je osmišljao glamurozne kostime za voditeljski par na muzičkoj manifestaciji „Beogradsko proleće“. David objašnjava kako je inspiraciju pronašao u tradiciji, ali je istovremeno želeo da unese savremeni estetski pečat. „Kostimi su inspirisani jednostavnim, elegantnim formama koje odražavaju mladalački duh“, kaže on.
Iako su tradicionalne tekstilne tehnike većinom bile u domenu žena, David smatra da se stereotipi polako menjaju. „Ljudi su često iznenađeni kada vide muškarca koji se bavi vezom, ali verujem da se ta slika menja. U istoriji su se i muškarci bavili tkanjem“, napominje on. Njegova strast prema ovom zanatu, kao i otvorenost prema novim idejama, oblikovali su njegovu karijeru i umetnički izraz.
Rad u Etno mreži podrazumeva neposrednu saradnju sa čuvarkama tradicije iz različitih krajeva Srbije. Davidov zadatak je da zajedno sa njima modernizuje rukotvorine, prilagođavajući ih savremenim potrebama, dok se istovremeno nastoji očuvati njihova autentičnost. „Moj cilj je da spojim tradiciju i savremeni dizajn, kako bih stvorio nešto što će biti funkcionalno, ali i lepo“, objašnjava on.
Jedan od nedavnih projekata bio je izrada replike srednjovekovne mape Šapca, koja je bila deo kolonije pustovanja u Šapcu. „Ovaj projekat je bio izazovan, ali i inspirativan. Uspeli smo da izradimo nešto što predstavlja deo naše istorije“, kaže David, naglašavajući važnost timskog rada i profesionalizma u realizaciji takvih projekata.
David Đorđević je primer mladog umetnika koji ne samo da čuva tradiciju, već je i unapređuje kroz savremeni pristup. Njegova sposobnost da spoji tradicionalne tehnike sa modernim estetikama daje novi život starim zanatima i inspiriše novu generaciju umetnika. „Umetnost ne poznaje granice ni podele, i baš zato ima moć da obogati društvo“, zaključuje on, ostavljajući otvorena vrata za buduće projekte i saradnje.