DANAS JE PREPOLOVLJENJE: Srpska pravoslavna crkva slavi praznik koji nas vodi ka spasenju

Milan Petrović avatar

Naša Crkva, bogomudro usmerena na spasenje duša, 25. dan po Vaskrsu, slavi Prepolovljenje Pedesetnice – praznik koji nas podseća na neizbrisivu vezu između Oca, Sina i Svetog Duha. Ovaj praznik, koji se proslavlja u sredu četvrte nedelje po Pashali, ima duboko teološko značenje, jer označava tačno polovinu vremena između Vaskrsenja Gospoda Isusa Hrista i Silaska Duha Svetoga na apostole, dan Svete Pedesetnice.

Prepolovljenje Pedesetnice objedinjuje dva temeljna aspekta naše vere – Pashu, kao praznik pobede nad smrću, i Pedesetnicu, kada je Sveti Duh sišao na apostole, obogativši svet blagodaću koja ne prestaje. Ovaj praznik nam donosi blagosloveno iščekivanje, jer nas podseća da su oba ova događaja ujedinjena u Hristu, Posredniku između Boga Oca i ljudi.

U jednoj od stihira ovog praznika, pevamo: „Pošto je došla polovina praznika Vaskrsenja Tvog Hrista i božanskog dolaska Svetoga Duha Tvog, sabravši se opevajmo tajne Tvojih čudesâ.“ Ove reči nas vode ka razumevanju istinskog smisla Prepolovljenja – praznika koji nas vodi od blagoslovene nade koja dolazi sa Vaskrsenjem, ka čudesnom ispunjenju te nade, koje je obećano dolaskom Duha Svetoga.

Jevanđelje koje se čita na ovaj praznik podseća nas na trenutak kada je Gospod, u polovini praznika Šatora, ušao u hram i poučavao narod. Kao što je to bio običaj među Jevrejima tokom praznika Sukota, tako i Hristos u ovom trenutku pruža svetu blagoslov, pozivajući sve koji su duhovno žedni da dođu k Njemu i piju „vodu živu“. Ove reči – „Ko je žedan neka dođe k meni i pije“ – podsećaju nas na obećanje koje Hristos daje svim onima koji veruju u Njega: da će od njihove unutrašnjosti poteći „reke vode žive“, što je simbol Svetog Duha, koji nas napaja u duhovnoj žeđi.

Sveti Kiril Aleksandrijski nas uči da ova „Voda živa“ predstavlja blagodat Svetoga Duha, i da onaj ko je napaja, nikada neće duhovno ožedneti. Blagodat Duha Svetoga je ona koja nas vodi ka spasenju, koja nas pročišćava i obnavlja. Duh Sveti nije samo u trenutku krštenja ili miropomazanja, već se stalno aktivira u našem životu kroz učešće u Svetoj Evharistiji, koja je vrhunac našeg duhovnog života. Kao što telo ne može da opstane bez vode, tako i naša duša ne može da opstane bez Duha Svetoga.

Ovaj praznik nas podseća da je duhovna žeđ – žeđ za smirenjem, za istinom, za spasenjem – mnogo dublja od telesne žeđi. Hristos je Onaj koji nas poziva da dođemo k Njemu i utažimo tu žeđ, bilo da je to žeđ za znanjem, za unutrašnjim mirom, ili za snagom da se suočimo sa životnim izazovima. U Hristu nalazimo sve što nam je potrebno: On je naša snaga, naša sloboda, naša slava, naša uteha.

Kroz praznik Prepolovljenja Pedesetnice, Crkva nas poziva da dublje razmislimo o Božjim tajnama i o tome kako možemo postati dostojni blagodati Duha Svetoga. Kao što žena Samarjanka, susrevši Hrista na bunaru, prima vodu života, tako i mi treba da tražimo Božju blagodat, jer jedino Ona može da nas ispuni, da nas obnovi i učini sposobnim za duhovni život.

Ovaj praznik nas poziva da se podsetimo na obećanje Hristovo i da se, sa verom i ljubavlju, otvorimo za dar Svetoga Duha. Da ne budemo žedni samo za materijalnim, već da s puno pažnje i pobožnosti tražimo i duhovnu vodu koja nas vodi ka večnom životu.

U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, ruski svetac ostavio je zlatnim slovima zabeležen doživljaj Vaskrsa, koji anđeli pevaju na nebesima, a duša oseća na zemlji. Njegove reči o Vaskrsenju bude nadu, svetlost i istinsku radost večnog života. Na društvenim mrežama ubrzo su počeli da kruže fotografije i video snimci polomljenog krsta na Rtnju, što je izazvalo različite reakcije među vernicima i posmatračima. U pravoslavnoj tradiciji ovaj dan je posvećen neustrašivim ženama – svedocima praznog groba, ali i dvojici tajnih Hristovih učenika koji su ga smelo položili u grob dok su se svi drugi povukli.

Milan Petrović avatar