Dan slovenske pismenosti slavi se u znak sećanja na Ćirila i Metodija

Tamara Nikolić avatar

Dan slovenske pismenosti, 24. maj, obeležava se u brojnim zemljama koje su zahvaljujući Ćirilu i Metodiju započele proces opismenjavanja i hristijanizacije. Ovi svetitelji, poznati kao ravnoapostolni učitelji, imaju poseban značaj za slovenske narode, jer su stvorili pismo i omogućili pisanu komunikaciju na slovenskom jeziku. Njihov doprinos nije samo religiozan, već i kulturni, jer su postavili temelje za razvoj slovenske književnosti i jezika.

Ćirilo i Metodije su u Solunu razvili glagoljicu, prvo pismo koje je bilo prilagođeno slovenskom jeziku. Ova pismenost nije bila samo tehničko rešenje, već je bila ključna za širenje hrišćanske vere među Slavenima. Prevodi bogoslužbenih tekstova na slovenski jezik, koji su bili deo njihove misije, zahtevali su duboko razumevanje jezika i kulture, kao i izuzetnu posvećenost.

U zapadnoj Crkvi, korišćenje narodnih jezika u bogosluženju bilo je nepopularno, jer su se smatrali svetovnim i neprimerenim za sakralne svrhe. Međutim, Ćirilo i Metodije su prepoznali važnost obraćanja novim vernicima na jeziku koji razumeju, što je omogućilo slovenskom jeziku da postane deo liturgije. Ova odluka je naišla na brojne otpore, ali je bila ključna za hristijanizaciju Slovena.

Misija Ćirila i Metodija među Slovenima započela je u Moravskoj, kada je vladar Rastislav zatražio pomoć od Vizantije zbog pritiska nemačkih misionara. Rastislav je želeo da se oslobodi uticaja nemačkih arhiepiskopija i da uspostavi nezavisnu crkvu. Godine 863., Ćirilo i Metodije su poslati u Moravsku, gde su se suočili sa različitim izazovima, uključujući i protivljenje od strane bavarske crkvene hijerarhije.

Njihova misija nije bila jednostavna; naišli su na brojne prepreke, uključujući optužbe i pokušaje diskreditacije od strane svojih protivnika. U 867. godini, morali su da otputuju u Rim kako bi opravdali svoj rad pred papom. Njihov rad je bio odobren, a papa Hadrijan II je potvrdio njihovu misiju. Metodije je tada postao arhijerej Moravske, dok je Ćirilo, nažalost, preminuo tokom boravka u Rimu.

Nakon Ćirilove smrti, Metodije se suočavao sa sve većim problemima, uključujući progon i zatvor, ali je uspeo da nastavi svoj rad. Međutim, slovenska liturgija koju je odobrio papa Jovan VIII 880. godine ubrzo je zabranjena, a Metodije je umro 885. godine. Velikomoravska država je prestala da postoji početkom 10. veka, a učenici Ćirila i Metodija su napustili Moravsku i nastavili da šire svoje ideje među Slovencima na jugu.

Značaj Ćirila i Metodija nije samo u njihovom doprinosu religiji, već i u oblikovanju kulturnog identiteta slovenskih naroda. Staroslovensko i crkvenoslovensko bogosluženje, koje je nastalo kao rezultat njihovog misionarskog rada, i dalje je prisutno među pravoslavnim Slovenima, čime se čuva njihovo nasleđe.

Ćirilično pismo, koje je proizašlo iz njihovog rada, postalo je trajni spomenik i simbol kulturne baštine. Učenje i praksa pisanja na ćirilici ostavili su dubok trag na književnost, umetnost i obrazovanje u slovenskim zemljama. Danas, 24. maj, služi kao podsećanje na značaj pismenosti i kulturne autonomije slovenskih naroda, kao i na doprinos Ćirila i Metodija koji su ostavili nezaboravan trag kroz vekove. Njihova misija ostaje inspiracija za generacije koje dolaze, podsećajući nas na snagu jezika i pismenosti u oblikovanju identiteta i duhovnosti naroda.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: