Da li su kamenčići u gumama opasni u vožnji

Milan Petrović avatar

Ako ste tokom vožnje ikada čuli poznato „klik-klik-klik“ koje dolazi iz pravca točkova, velika je šansa da vam se kamenčić zaglavio u šari gume. Mnogi vozači ovaj zvuk često ignorišu, međutim, stručnjaci upozoravaju da čak i najmanji kamenčić može postati veliki problem ako se ne reaguje na vreme.

Moderne automobilske gume imaju šare i žljebove koji su dizajnirani za bolje prianjanje i odvod vode. Ovi utori savršeno primaju sitne kamenčiće, staklo, pa čak i metalne fragmente. Do zaglavljivanja najčešće dolazi prilikom vožnje po makadamu, gradilištima ili putevima koji su tokom zime posuti drobljenim kamenom.

U većini slučajeva, kamenčići ispadaju sami tokom vožnje. Međutim, ako je kamen oštar, tvrd ili duboko zaglavljen, može početi da oštećuje gazni sloj gume. Ovaj problem može uzrokovati neravnotežu točka i izazvati vibracije pri većim brzinama. U ekstremnim slučajevima, kamen može probiti gumu, što dovodi do sporog, neprimetnog ispuštanja ili čak pucanja gume.

Kada primetite kamenčić u gumi, važno je znati kako reagovati. Ako je sitan i lako dostupan, najbolje je odmah ga ukloniti rukom ili plastičnim alatom. Izbegavajte korišćenje metalnih predmeta, jer možete dodatno oštetiti gumu. Nakon vađenja, obavezno proverite pritisak gume; čak i najmanji pad može ukazivati na nevidljivo oštećenje.

U slučaju da je u pitanju ekser ili staklo, ne pokušavajte ih vaditi sami! Takvi predmeti često drže vazduh unutar gume, a njihovo vađenje može dovesti do momentalnog ispuštanja. U tom slučaju, najbolje je odvesti vozilo kod vulkanizera.

Potpuno izbeći zaglavljene kamenčiće je gotovo nemoguće, ali ih možete kontrolisati. Preporučuje se redovan vizuelni pregled guma, naročito pred duže putovanje. Povremeno čišćenje utora i balansiranje točkova može sprečiti neravnomernu masu i vibracije koje oštećuju vešanje i utiču na udobnost vožnje.

Vožnja po lošim putevima i gradilištima može povećati verovatnoću da kamenčići dospeju u gume. Zbog toga je važno obratiti pažnju na stanje puteva i prilagoditi vožnju kada je to potrebno. Čak i na naizgled prohodnim putevima, može doći do iznenadnih prepreka.

Osim fizičkog pregleda guma, važno je i redovno održavanje vozila kako bi se smanjili rizici od oštećenja. Redovno proveravanje pritiska guma, kao i stanja gaznog sloja, može pomoći u ranom otkrivanju potencijalnih problema. Takođe, korišćenje kvalitetnih guma koje su otporne na oštećenja može značajno smanjiti rizik od problema sa kamenčićima.

U svakom slučaju, informisanost o potencijalnim rizicima i pravilno održavanje guma mogu značajno poboljšati sigurnost tokom vožnje. Kada postanete svesni opasnosti koje donose sitni kamenčići, možete preduzeti korake da ih minimizujete i osigurate sigurniju vožnju. Uvek je bolje biti proaktivan nego reaktivan, a briga o gumama vašeg automobila može znatno produžiti njihov vek trajanja i poboljšati performanse vozila.

Uzimajući u obzir sve navedeno, sledeći put kada čujete taj poznati zvuk, ne ignorišite ga. Uložite malo vremena na proveru stanja guma i reagujte odmah kako biste sprečili veće probleme. Na kraju krajeva, sigurnost na putu je najvažnija.

Milan Petrović avatar