Zemljotres jačine 6,1 stepen Rihterove skale pogodio je juče ujutru morsko područje severno od grčkog ostrva Krit, što je izazvalo zabrinutost među turistima, posebno onima iz Srbije koji često posećuju ovu popularnu destinaciju. Potres se osetio u široj regiji Egejskog mora, uključujući delove Turske, Izraela i Severne Afrike. Seizmološkinja Ana Mladenović izjavila je za Blic da je ovo područje poznato po svojoj seizmičkoj aktivnosti, što ne iznenađuje stručnjake.
Mladenovićeva je objasnila da se zemljotres dogodio u regionu koji je jedan od najseizmički aktivnijih u Evropi. Kako je naglasila, to je posledica uticaja afričke ploče koja se podvlači ispod ovog područja. „Ovo je jedno od retkih mesta u Evropi gde se i dalje odvija aktivna subdukcija,“ dodala je.
Ubrzo nakon potresa, izdato je upozorenje na mogući cunami, što je dodatno uznemirilo turiste. Iako je formiranje cunamija moguće, Mladenovićeva je naglasila da su ozbiljnije posledice malo verovatne. „Moguće je da se cunami formira, ali samo ako se desi neposredno nakon zemljotresa. Čak i ako se to dogodi, talasi nikada ne bi bili visoki kao oni na Pacifiku, zbog velikog broja ostrva koja bi ih ‘ugušila’,“ objasnila je.
Osim toga, Mladenovićeva je istakla da je moguće da će se u narednim danima dogoditi novi zemljotresi jačine preko 5 stepeni. „U Grčkoj se zemljotresi takve magnitude mogu dogoditi svakog dana. Seizmička aktivnost je tu realnost,“ kazala je. Iako se postavlja pitanje da li je trenutna aktivnost intenzivnija nego ranije, ona veruje da oba faktora igraju ulogu: i povećana seizmička aktivnost i veća medijska pokrivenost.
Mnogi turisti koji su već uplatili aranžmane za letovanje u Grčkoj, ili razmišljaju o tome, brinu se zbog nedavnih zemljotresa. Mladenovićeva je, međutim, preporučila da se ne brinu previše. „I ja bih uplatila aranžman za letovanje u Grčkoj, čak i na Kritu,“ zaključila je.
U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da su zemljotresi deo prirodnog procesa i da se u seizmički aktivnim područjima kao što je Grčka, ovakvi događaji dešavaju redovno. Stručnjaci naglašavaju važnost pravilnog informisanja i pripreme za moguće zemljotrese, kao i razumevanje prirodnih fenomena koji se dešavaju u ovim regijama.
Kako se situacija razvija, turističke agencije i lokalne vlasti rade na obaveštavanju i pripremi turističkih objekata kako bi se osiguralo da posetioci budu sigurni. Grčka ostaje jedna od najomiljenijih destinacija za letovanje i dalje privlači turiste iz svih krajeva sveta, uključujući i mnoge iz Srbije.
U međuvremenu, dok se nastavlja praćenje seizmičke aktivnosti u regionu, Mladenovićeva i njeni kolege pozivaju na oprez, ali i na razumevanje da su prirodne katastrofe deo života u ovim područjima. Oni koji planiraju letovanje u Grčkoj mogu se opustiti, s obzirom na to da je sigurnost turista uvek prioritet lokalnih vlasti i turističkih agencija. S obzirom na to da se zemljotresi dešavaju, važno je ostati informisan i svestan mogućih rizika, ali ne dozvoliti da strah od prirodnih fenomena ometa planove za odmor.