Da li je intimni odnos sa bivšim dobra ideja?

Milan Petrović avatar

Seks nakon raskida može imati različita značenja za različite ljude. Dok neki smatraju da je to poslednji pokušaj povezivanja, drugi ga vide kao način da se priča završi na lep način. Seks terapeutkinja Holi Ričmond ističe da mnogi žele da proslave ono što je u vezi bilo pozitivno, a intimnost je često bila ključni deo takvih odnosa. Kada se veza raspadne zbog emotivnih razloga, fizička privlačnost može ostati prisutna.

Međutim, problemi se javljaju kada jedan partner još uvek želi da veza opstane. U tom slučaju, seks posle raskida može postati pokušaj manipulacije emocijama. Osoba koja je ostavljena često misli da će fizička bliskost probuditi sećanja i promeniti odluku bivšeg partnera. Stručnjaci upozoravaju da ovakav pristup može produbljivati emocionalnu zavisnost i odlagati proces oporavka. Dr. Rejčel Nidl, direktorka Instituta za modernu seksualnu terapiju, naglašava da se kratkotrajno osećanje olakšanja retko održava.

Osoba koja želi da veza opstane često ulazi u seksualni odnos s nadom da će nešto „kliknuti“ i da će se stara veza obnoviti. Međutim, kada strast prođe, ostaju osećaji odbacivanja i konfuzije. Seks može poslužiti kao privremeni beg od tuge, ali kada se zavese spuste, stvarnost postaje još teža. Bez jasne komunikacije i emotivne zrelosti, ovakav čin može doneti više štete nego koristi.

Postavlja se pitanje da li je nekada „u redu“ imati seks nakon raskida. Stručnjaci kažu da je to moguće, ali pod određenim uslovima. Ako su oba partnera svesna da se rastaju zauvek i ako ne postoji skrivena nada za nastavkom veze, seks može biti dostojanstveni završetak jedne priče. U tom slučaju, može biti izraz poštovanja i zahvalnosti, čak i ljubavi, ali takve ljubavi koja nije dovoljna da bi veza opstala.

U suprotnom, Ričmondova savetuje da je najbolje reći „ne“. Prava zatvorenost ne dolazi iz fizičke intimnosti, već iz unutrašnje odluke da je kraj – zaista kraj. U mnogim situacijama, ljudi se suočavaju s osećajem gubitka i bola, i seksualna intimnost može dodatno otežati proces ozdravljenja.

Veze su često kompleksne i emotivne, a raskidi mogu biti posebno teški. Kada se odlučimo da prekinemo vezu, važno je imati na umu sopstvene emocionalne potrebe i granice. Seks nakon raskida može doneti osećaj privremenog olakšanja, ali dugoročno može otežati proces ozdravljenja i kretanja napred.

Kada razmišljamo o tome da li da imamo seks nakon raskida, važno je postaviti sebi nekoliko pitanja. Da li oboje razumemo da je veza gotova? Da li postoji nada za ponovni početak? Da li će ovaj čin doneti više štete nego koristi? Samo iskrenim odgovorima na ova pitanja možemo doneti ispravnu odluku.

U konačnici, svaka osoba i svaka veza su jedinstveni. Ono što je ispravno za jednog, ne mora biti ispravno za drugog. Ključ je u otvorenoj komunikaciji i razumevanju sopstvenih osećanja. U nekim slučajevima, seks može biti način da se zatvori jedna priča; u drugim, može samo produbiti rane. Zato je važno slušati sebe i postupati prema svojim emocijama sa pažnjom i poštovanjem.

Milan Petrović avatar