U vrelim letnjim danima, klima uređaji postaju nezaobilazni deo naših života. Međutim, mnogi korisnici često ne znaju da pravilna upotreba i održavanje mogu značajno smanjiti troškove struje i produžiti vek trajanja uređaja. Stručnjaci za klima uređaje otkrivaju ključne savete o optimalnoj temperaturi, načinu rada, čišćenju i troškovima servisa.
Prvi korak u pravilnom korišćenju klima uređaja je redovno čišćenje. Nažalost, mnogi korisnici preskoče ovaj važan deo održavanja. Filteri koji sakupljaju prašinu i vlagu mogu se lako oprati kod kuće, ali za profesionalno čišćenje preporučuje se pozivanje servisera. Redovno čišćenje nije samo pitanje higijene već i efikasnosti. Istraživanja pokazuju da klima uređaj može izgubiti do pet procenata svoje efikasnosti godišnje ako se ne održava. Neefikasan rad može dovesti do viših troškova za električnu energiju, jer uređaj troši više vremena da postigne željenu temperaturu.
Trošak standardnog servisa klima uređaja kreće se između 150 i 200 evra, u zavisnosti od pristupačnosti uređaja i obima posla. Preporučuje se da servis obavite u predsezoni, pre nego što počne velika vrućina, kako biste izbegli čekanje i dodatne troškove.
Kada je napolju 35 stepeni, postavlja se pitanje na koju temperaturu podesiti klima uređaj. Stručnjaci savetuju da optimalna razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne bi trebala da bude veća od sedam stepeni. Idealna temperatura za rad klima uređaja je između 26 i 27 stepeni. Na taj način, uređaj neće biti preopterećen, lakše će održati zadatu temperaturu, a korisnici će smanjiti potrošnju energije, čuvajući tako i svoje zdravlje.
Još jedno česta dilema jeste da li klima uređaj treba da radi non-stop. Odgovor zavisi od tipa klima uređaja. Ako imate inverter klimu, možete je ostaviti da radi bez prestanka jer su ti modeli dizajnirani da troše manje energije kada dostignu željenu temperaturu. S druge strane, stariji modeli troše više kada se često uključuju i isključuju, pa je u tom slučaju bolje gasiti je prilikom izlaska iz stana.
Pored pravilnog podešavanja temperature, postoji nekoliko trikova koji mogu poboljšati efikasnost klima uređaja. Na primer, preporučuje se da tokom rada klime zatvorite prozore i navučete zavese kako biste sprečili ulazak toplote iz spoljašnjeg prostora. Takođe, noću se može uključiti „sleep“ režim koji održava ujednačenu temperaturu i štedi struju. Kada su noći svežije, korisno je otvoriti prozore i ventilisati prostor, što može biti dovoljno za cirkulaciju vazduha.
Klimatski uređaji mogu biti veliki saveznici u borbi protiv vrućina, ali samo ako se koriste na pravilan način. Redovno održavanje, realna podešavanja temperature i usvajanje pametnih navika dovoljni su da rashladite svoj prostor bez prekomernog opterećivanja budžeta. Kroz pravilno korišćenje, klima uređaji mogu postati efikasni i ekonomični, pružajući ugodnu temperaturu tokom najtoplijih dana.