Beogradski muftija i glavni vojni imam Vojske Srbije, Mustafa ef. Jusufspahić, predstaviće Islamsku zajednicu Srbije na prestižnoj međunarodnoj konferenciji u Kairu pod nazivom „Fetva i veštačka inteligencija u digitalnom dobu“, koja će se održati 12. i 13. avgusta 2025. godine. Ova konferencija okuplja najveće učenjake, muftije i autoritete za fetve iz više od stotinu zemalja, a organizuje je Generalni sekretarijat za autoritete za fetvu u saradnji sa Dar al-Ifta i Univerzitetom Al-Azhar.
U doba kada svet neumitno korača u eru veštačke inteligencije, tema fetve dobija poseban značaj u islamskom svetu. Fetva, kao pravni odgovor u islamu, zahteva duboko znanje, mudrost i sposobnost da se sagleda šira slika, koja prevazilazi ljudske predrasude. Učenjaci se suočavaju sa izazovom kako primeniti vekovne principe šerijata u digitalnoj realnosti koju oblikuju algoritmi. U tom kontekstu, konferencija će omogućiti razmenu ideja i iskustava o tome kako se islamska misao može prilagoditi savremenim izazovima.
Muftija Jusufspahić, koji nastupa u ime Islamske zajednice Srbije, Beogradske i Vojvođanske muftijstva, prenosiće glas muslimana sa Balkana, ističući da muslimani Srbije prate savremene tokove islamske misli i žele da budu deo globalnog rešenja za pitanja koja postavlja digitalno doba. On će u svom obraćanju naglasiti važnost očuvanja ljudske duhovnosti u vremenu kada tehnologija može ugroziti čovekovu autentičnost. Takođe, istaknuće potrebu za obrazovanjem novih generacija učenjaka koji razumeju i tradicionalni fiqh i moderne digitalne alate.
Tokom posete Egiptu, najaviće se i razmena studenata između Srbije i Univerziteta Al-Azhar. Ova inicijativa omogućava studentima iz Srbije da ostvare svoje snove o studiranju u Egiptu putem Beogradskog muftijstva, čime se otvara novo poglavlje u obrazovanju muslimanske omladine. Vojvodina, koja neguje bratske odnose sa Aleksandrijom, dodatno učvršćuje veze s islamskim svetom kroz ovaj projekat, dok Islamska zajednica Srbije pokazuje posvećenost nauci, toleranciji i duhovnom uzdizanju.
Konferencija u Kairu nije samo naučni skup, već i svedočanstvo da se islamska misao ne boji budućnosti. Muslimanski učenjaci nastavljaju da vode Ummet putem pravde i istine, koristeći mudrost, znanje i veru u Allaha, bez obzira na brzinu tehnološkog napretka. U tom smislu, konferencija predstavlja priliku za ponovno promišljanje o ulozi islamske misli u savremenom svetu, dok se suočavamo sa izazovima koje donosi digitalizacija.
Osim toga, povodom nedavnog terorističkog čina u Beogradu, Mešihat je u svom saopštenju naglasio da je islam vera mira, suživota i tolerancije, te da su napadi rezultat zloupotreba onih koji žele da poremete dobre međususedske odnose između hrišćana i muslimana. Ovaj stav dodatno osnažuje potrebu za dijalogom i razumevanjem među različitim zajednicama.
U kontekstu upotrebe veštačke inteligencije, Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, a nakon diskusije izabrana je figura Isusa kao najbolje rešenje. Ova odluka otvara nova pitanja o granicama tehnologije u religijskim praksama i kako se one mogu uklopiti u tradicionalne vrednosti.
Iako su neki pokušali da pripišu čudo Svetom Đorđu, kome se muslimani takođe mole, hodža je bio uveren da je snaga krsta izlečila njegovu ćerku. Ova situacija ukazuje na kompleksnost međureligijskih odnosa i načina na koji se vernici suočavaju sa pitanjima vere i identiteta.
Derviši su oduvek viđeni kao liberalniji u razumevanju praktikovanja vere, posebno u vezi sa pitanjima poput alkohola, ali i kao intelektualniji deo zajednice. Ovaj aspekt dodatno obogaćuje dijalog unutar islamskog sveta, ukazujući na raznolikost mišljenja i pristupa veri.
Sve ove teme biće značajne na predstojećoj konferenciji u Kairu, koja će pružiti priliku za dublje razumevanje uloge islamske misli u savremenom društvu i njenog odgovora na izazove koje donosi digitalno doba.