Beograd – Posebna savetnica ministra poljoprivrede Srbije, Milica Janković, izjavila je tokom posete plastenicima cveta lizijantusa Jelene Živković u Pružatovcu, kod Mladenovca, da je cvećarstvo prepoznato kao oblast u koju treba više ulagati. Ova izjava dolazi u trenutku kada se u Srbiji sve više prepoznaje značaj poljoprivrede, posebno specijalizovanih sektora poput cvećarstva, koji može doprineti ekonomskom razvoju i poboljšanju životnog standarda.
Janković je naglasila da Ministarstvo poljoprivrede razmatra mogućnosti konkretne pomoći za proizvođače cveća. „Razmišlja se i o konkretnoj pomoći za proizvođače cveća. Zato smo i ovde – da čujemo sa kakvim se izazovima suočavaju, da to prenesemo ministru i utičemo na kreiranje mera koje će podržati ovaj sektor“, poručila je Janković.
Ova poseta ima za cilj da uspostavi direktan dijalog između vlasti i proizvođača, kako bi se identifikovali problemi sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu. Janković je podsetila da je Jelena Živković bila aktivna i pre nego što je započela proizvodnju, dolazeći u poljoprivrednu savetodavnu službu, gde je dobila potrebnu podršku za apliciranje za subvencionisani plastenik. Ova praksa pokazuje koliko je važno da proizvođači budu informisani o dostupnim resursima i mogućnostima koje im država može pružiti.
Cvećarstvo u Srbiji postaje sve popularnije, a proizvođači se suočavaju sa različitim izazovima, uključujući potrebne investicije, tržišnu konkurenciju i promene u potražnji. U toj svetlosti, podrška države može igrati ključnu ulogu u razvoju ovog sektora. Takođe, Janković je istakla da je važno i dalje raditi na edukaciji i usavršavanju poljoprivrednika, kako bi bili u koraku sa savremenim trendovima i tehnologijama koje se koriste u cvećarstvu.
U Srbiji postoji mnogo malih i srednjih proizvođača cveća koji, iako se suočavaju sa izazovima, pokazuju veliku kreativnost i inovativnost. Ulaganjem u cvećarstvo, ne samo da se doprinosi lokalnoj ekonomiji, već se i otvaraju nova radna mesta. Cvećarstvo takođe igra važnu ulogu u očuvanju životne sredine, jer doprinosi biodiverzitetu i estetskoj vrednosti prostora.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kontinuirano radi na stvaranju boljih uslova za poljoprivredne proizvođače. Razvijanje strategija koje će omogućiti lakši pristup subvencijama i drugim vidovima pomoći, kao i stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja, ključni su faktori za uspeh ovog sektora. Proizvođači cveća, kao i ostali poljoprivrednici, zavise od stabilnosti tržišta, kako bi mogli planirati svoje aktivnosti i investicije.
Značaj cvećarstva je prepoznat i na međunarodnom nivou, sa sve većim interesovanjem za srpske proizvode. Izvoz cveća može doneti značajne prihode zemlji, a proizvođači koji se bave ovom delatnošću imaju priliku da se povežu sa inostranim kupcima i tržištima. U tom smislu, podrška države može pomoći u ostvarivanju boljih uslova za izvoz i promociju srpskog cveća na stranim tržištima.
U zaključku, poseta Milice Janković plastenicima Jelene Živković predstavlja važan korak ka razvoju cvećarstva u Srbiji. Identifikacija problema, podrška proizvođačima i ulaganje u ovaj sektor mogu doneti brojne koristi, kako za privredu, tako i za društvo u celini. Ulaganje u cvećarstvo nije samo ekonomski isplativo, već i značajno za unapređenje životnog okruženja i očuvanje tradicije.