Članovi civilnog društva napustili sednicu Odbora o REM-u; Brnabić: Imate odgovornost

Milan Petrović avatar

Na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Beogradu, razmatran je prigovor Udruženja Forca koje je, prema mišljenju članova Odbora, neispunilo kriterijume za predlaganje članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM). Prigovor se odnosi na to da pravo na predlaganje imaju samo udruženja koja se bave zaštitom dece, dok se udruženja koja se fokusiraju na zapošljavanje mladih ne smatraju relevantnim za ovu funkciju.

Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, koja je prisustvovala sednici, naglasila je razliku između zapošljavanja mladih i zaštite dece sa invaliditetom ili drugih specifičnih potreba. Ona je istakla da je važno da se svaki proces odvija u skladu sa zakonom, kao i da je inkluzivnost i transparentnost ključna. Nakon što je prigovor usvojen, predstavnici civilnog društva su napustili sednicu, uprkos njenoj molbi da ostanu i nastave diskusiju. Brnabić je ukazala na to da je fer da svi učesnici ostanu prisutni i izraze svoja mišljenja, čak i kada se ne slažu sa odlukama Odbora.

Sednica Odbora je nastavila sa raspravom o tome koje kategorije organizacija mogu da predlažu članove Saveta REM-a. Tokom debate, predstavnici različitih udruženja su izneli oprečne stavove o tome da li Udruženje književnika Srbije i Udruženje stripskih umetnika ispunjavaju uslove za predlaganje kandidata. Sekretar Odbora, Dana Gak, izjavila je da Odbor ostaje pri stavu da oba udruženja ispunjavaju uslove, dok je predsednica Brnabić pozvala na pronalaženje kompromisnog rešenja.

Brnabić je naglasila da se kriterijumi i metodologija za rad Odbora moraju dosledno primenjivati. Istakla je da ne može postojati široko tumačenje u jednoj kategoriji, dok se u drugoj tumače striktno. Odbor je nastavio raspravu o organizacijama koje se bave zaštitom dece i njihovoj legalnoj sposobnosti da predlažu kandidate za članove Saveta REM-a.

Razgovori su se nastavili i o prigovorima na listu kandidata za Savet REM-a, uz prisustvo predstavnika međunarodnih organizacija. Na dnevnom redu su bila mišljenja Ministarstva informisanja, kao i drugih relevantnih ministarstava vezanih za izbor kandidata. Odbor je ranije prihvatio predlog o listi kandidata koju su predložila udruženja posvećena slobodi izražavanja, a sastoji se od Antonela Rihe, Jasmina Ninkovića i Rodoljuba Šabića.

U vezi sa prigovorom Asocijacije digitalnih i elektronskih medija ADEM, odlučeno je da Milanko Govedarica neće biti deo te liste kandidata. Takođe, usvojeni su ovlašćeni predlagači kandidata za članove Saveta REM-a iz kategorije novinarskih udruženja, uključujući Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije i Profesionalno udruženje novinara Srbije (PROUNS). Na osnovu toga, usvojena je lista kandidata koja obuhvata Đorđa Vlajića, Milevu Malešić i Maju Mišković Marković.

Ova sednica Odbora za kulturu i informisanje je ključna za budućnost medijskog regulatornog tela u Srbiji, a odluke koje budu donete će imati dugoročne posledice na način na koji se mediji regulišu i kako se štite interesi različitih društvenih grupa, posebno dece. Različiti interesi i stavovi predstavljaju izazov, ali i priliku za unapređenje transparentnosti i inkluzivnosti u procesu donošenja odluka. Očekuje se da će Odbor i dalje raditi na pronalaženju rešenja koja će zadovoljiti sve strane i omogućiti efikasan rad Saveta REM-a u cilju zaštite i unapređenja medijske scene u Srbiji.

Milan Petrović avatar