Cena nafte WTI pala ispod 67 dolara

Milan Petrović avatar

Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) zabeležile su danas pad, spuštajući se ispod 67 dolara (57,5 evra) po barelu, nakon gubitka od 2,2 odsto u prethodnoj sesiji. Ovaj trend pada cena je izazvan sve većom skeptičnošću trgovaca prema mogućim efektima nove kampanje pritiska američkog predsednika Donalda Trampa na Rusiju, koja bi mogla značajno da utiče na njen izvoz nafte.

Tramp je odlučio da poveća vojnu pomoć Ukrajini i upozorio Moskvu na mogućnost uvođenja carina od 100 odsto ukoliko ne bude postignut mirovni sporazum u roku od 50 dana. Ova pretnja se tumači kao mogućnost sekundarnih sankcija prema glavnim ruskim kupcima nafte, kao što su Indija i Kina. Ipak, tržišta su reagovala smanjenjem rizika od neposrednih poremećaja u snabdevanju, što je doprinelo smanjenju pritiska na cene.

S druge strane, u Kini je zabeležen značajan porast proizvodnje rafinerija, koja je u junu dostigla 15,2 miliona barela dnevno, što predstavlja najviši nivo od septembra 2023. godine. Ovaj rast proizvodnje, uz poboljšanje ključnih pokazatelja potražnje, može dodatno uticati na globalne tržišne trendove i cene nafte.

Analitičari smatraju da će se u narednim danima i nedeljama situacija na tržištu nafte i dalje razvijati u zavisnosti od političkih odluka i ekonomskih pokazatelja, kako u Sjedinjenim Američkim Državama, tako i u Rusiji i Kini. Očekuje se da će trgovci pažljivo pratiti situaciju, posebno u svetlu mogućih novih sankcija i promena u potražnji na globalnom tržištu.

Ukoliko se politička situacija ne stabilizuje, a pritisak na Rusiju se pojača, moglo bi doći do dodatnih turbulencija koje bi uticale na cene nafte. S druge strane, ako se situacija u Ukrajini smiri i dođe do dogovora, to bi moglo omogućiti stabilizaciju tržišta i potencijalni oporavak cena nafte.

Kao što se može primetiti, globalno tržište nafte je u stalnom pokretu, i na svaku vest ili promenu u politici reaguje s promenama cena. Ova situacija je podložna brzim promenama, zbog čega je važno da investitori budu oprezni i da prate sve relevantne informacije koje bi mogle uticati na tržište.

Na kraju, s obzirom na trenutne trendove i kretanja, tržište nafte ostaje veoma dinamično i nepredvidivo, a u narednim danima i nedeljama biće ključno posmatrati kako će se situacija razvijati na globalnoj sceni, posebno u kontekstu odnosa između Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Kine.

Milan Petrović avatar