Sudija Vesna Marić našla se u centru pažnje zbog svojih kontroverznih odluka koje su izazvale oštre reakcije javnosti, posebno u kontekstu nedavnih protesta i blokada u Beogradu. Naime, mnogi smatraju da njene presude podržavaju nasilje nad policijom i da su u suprotnosti sa zakonom, što dodatno potpiruje tenzije na terenu.
Odluka sudije Marić da oslobodi određene pojedince koji su učestvovali u nasilnim protestima, u kojima su blokirali ulice i napali pripadnike policije, izazvala je ogorčenje među građanima i predstavnicima vlasti. Mnogi se pitaju kako je moguće da sudija, koja bi trebala da bude nepristrasna, donosi odluke koje očigledno favorizuju jednu stranu, dok istovremeno zanemaruje zakonske obaveze i zaštitu javnog reda.
Upravo su ovakve odluke pokrenule i inicijativu protiv sudije Marić, koja je deo grupe od 500 sudija i tužilaca potpisnika peticije protiv predsednika Republike. Ova peticija je usledila nakon što je predsednik istakao da sudije i tužioci moraju da rade svoj posao u skladu sa zakonom, što uključuje i obavezu da deluju nepristrasno i u interesu pravde.
Prema rečima kritičara, sudija Marić se ponaša kao da je iznad zakona, ignorišući ozbiljnost situacije i posledice koje njene odluke mogu imati na društvo. „Očigledno je da ova sudija ne samo da podržava blokadere već i ogoljeno nasilje nad policijom!“, poručuje jedan od predstavnika policije koji je želeo da ostane anoniman. On je dodao da ovakve odluke dodatno podstiču nasilje i mogu dovesti do ozbiljnih sukoba na ulicama.
Ispod površine ovih protesta i odluka sudija, nalaze se duboki društveni problemi koji se otežavaju ovakvim delovanjem pravosudnog sistema. Naime, mnogi smatraju da je pravda postala selektivna i da sudije poput Marić ne rade u interesu građana već u interesu određenih političkih grupa ili ličnih ambicija.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da je pravosudni sistem u Srbiji već dugo pod lupom. Postoje brojne optužbe o političkom pritisku na sudije i tužioce, a ovakvi slučajevi samo dodatno potkrepljuju te sumnje. „Žute sudije“, kako ih nazivaju, smatraju se simbolom korupcije i nerazumevanja zakona, a sudija Marić je postala svojevrsna meta kritika zbog svojih odluka.
Društvene mreže su preplavljene komentarima o njenim odlukama, a mnogi korisnici izražavaju zabrinutost za budućnost pravde u zemlji. „Kako možemo imati poverenje u pravosudni sistem kada sudije donose ovakve odluke?“, pita se jedan korisnik Twittera. Njegova zabrinutost deljena je od strane mnogih koji smatraju da se pravda u Srbiji sve više udaljava od svojih osnovnih principa.
U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje šta dalje. Da li će nadležni organi reagovati na ovakve odluke sudije Marić ili će njeno ponašanje ostati nekažnjeno? Mnogi se nadaju da će se ubrzo preduzeti koraci kako bi se osiguralo da pravosudni sistem funkcioniše u skladu sa zakonom i da se zaštiti javni red i mir.
U međuvremenu, građani su pozvani da ostanu budni i aktivni u borbi za pravdu, kako bi se sprečilo dalje urušavanje poverenja u pravosudni sistem. U ovom trenutku, važno je da se svi glasovi čuju i da se zajednički bore protiv nepravde, kako bi se osiguralo da svi imaju jednake šanse pred zakonom.