Blokade Beograd, kamere uživo: Šta je blokirano večeras i gde nema saobraćaja

Milan Petrović avatar

U Beogradu i drugim gradovima Srbije, protesti i blokade saobraćaja nastavljaju se i ovih dana, uz značajne tenzije između demonstranata i policije. U glavnom gradu, blokade su postavljene na više lokacija, uključujući Bulevar Kralja Aleksandra, Vračar i Ustaničku ulicu. Dodatno, izveštaji govore o incidentima u kojima su se policijski službenici sukobili s demonstrantima.

U Novom Sadu, žandarmerija je započela akciju razbijanja blokada, ali je situacija ostala mirna uz manje verbalne sukobe. Policija je uklonila kontejnere sa ulica, dok su se okupljeni polako razilazili. U međuvremenu, u Beogradu je povučen gradski prevoz, a vozila su preusmerena u depoe zbog operativne situacije na terenu. Tramvaji i trolejbusi su takođe povučeni, dok su autobusi nastavili saobraćati u skladu s izmenjenim redom vožnje.

Na Bulevaru Kralja Aleksandra, tokom sukoba između policije i demonstranata, povređen je jedan policajac, a oštećeno je i službeno vozilo. Policija je saopštila da je postupila u skladu sa zakonima i da su privedena lica koja su narušavala javni red. U Nišu, protesti su takođe izazvali blokade na nekoliko raskrsnica, a okupljeni su tražili puštanje uhapšenih građana.

U Valjevu, protesti su se manifestovali kroz simboličnu šetnju do prostorija Srpske napredne stranke, gde su demonstranti izručili smeće. U drugim gradovima, kao što su Kruševac i Novi Sad, situacija varira, ali se opasnost od sukoba sa policijom oseća svuda. U Novom Sadu, incident se dogodio kada je vozač pokušao da probije blokadu, udarivši pritom jednog mladića, što je izazvalo reakciju okupljenih građana.

U međuvremenu, Kancelarija UN za ljudska prava izrazila je zabrinutost zbog nasilja i proizvoljnog hapšenja demonstranata, pozivajući vlasti da poštuju osnovna ljudska prava i da preduzmu mere za uspostavljanje dijaloga. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, osudio je proteste, rekavši da „mržnja i kontejner revolucija ne mogu biti budućnost Srbije“, dok su neki pravni stručnjaci upozoravali na neustavnost blokada saobraćaja.

U policijskom saopštenju se naglašava da su blokade saobraćaja suprotne zakonima Republike Srbije i da su policijski službenici postupali u skladu sa svojim ovlašćenjima. Na jučerašnjim protestima, uhapšeno je više osoba, a veliki broj građana se okupio kako bi izrazili neslaganje sa trenutnom situacijom u zemlji.

Kako protesti nastavljaju da se šire, očekuje se da će se dodatno pojačati tenzije između vlasti i građana. S obzirom na sve veće nezadovoljstvo, mnogi analitičari predviđaju da će se protesti nastaviti u narednim danima, a situacija će verovatno postati još napetija. Demonstranti traže veću slobodu izražavanja, dok se vlasti bore da održe javni red i mir.

U međuvremenu, građani se okupljaju na različitim mestima, uključujući fakultete i ulice, kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo. Protesti se često sastoje od simboličnih radnji, kao što su šetnje i blokade, što dodatno ukazuje na rastuće nezadovoljstvo među mladima i studentima u Srbiji.

Na kraju, situacija u Srbiji ostaje napeta dok vlasti i demonstranti nastavljaju da se suočavaju jedni s drugima u borbi za svoja prava i slobode. Sa svakim novim danom, tenzije se povećavaju, a budućnost protesta i reakcija vlasti ostaje neizvesna.

Milan Petrović avatar