BIO UČENIK SVETOG JOVANA ZLATOUSTA, JASNO OBJASNIO I ŠTA SE DEŠAVA SA DUŠOM POSLE SMRTI : Danas je Prepodobni Jovan Kasijan

Milan Petrović avatar

Srpska pravoslavna crkva obeležava dan posvećen Prepodobnom Jovanu Kasijanu, velikom duhovniku i teologu, čija je životna priča inspiracija mnogim vernicima. Jovan Kasijan rođen je u Rimu u porodici uglednih ljudi, a od malih nogu se isticao svojim intelektualnim sposobnostima. Njegova mladost je bila obeležena izučavanjem raznih nauka, među kojima su najviše zanimanje izazivale filozofija i astronomija. Ipak, kako je vreme prolazilo, Jovan se sve više posvećivao proučavanju Svetog pisma, što ga je dovelo do duhovnog buđenja i želje za savršenstvom.

Kako piše u žitijama, Jovan je odlučio da napusti Rim i otputuje u Carigrad kako bi lično upoznao svetog Jovana Zlatoustog, jednog od najznačajnijih crkvenih otaca. Ovaj susret imao je dubok uticaj na njegov život; Jovan Zlatoust ga je poučio i posvetio za đakona. Ova posvećenost ga je podstakla da nastavi svoje duhovno putovanje prema Istoku, gde se zadržao u Misiru, posebno u Nitriji, među poznatim duhovnim atletima. Tamo je sticao znanje i veštine koje su mu pomogle da se usavrši u svakodnevnom vežbanju dobrih dela i vrlina.

Nakon povratka na Zapad, Jovan se nastanio u Marselju, gde je osnovao dva manastira – jedan muški i jedan ženski. Ovi manastiri su postali centri duhovnog života i obrazovanja, gde su monasi i monahinje mogli da se posvete molitvi i duhovnom usavršavanju. Na molbu monaha, Jovan je napisao više spisa koji su od velike važnosti za duhovni život, među kojima se izdvaja „Osam knjiga o borbi protiv osam glavnih strasti“. Ovaj rad je pomogao mnogim ljudima da razumeju unutrašnje borbe s kojima se suočavaju na putu ka duhovnoj čistoti.

Pored toga, Jovan je napisao značajan spis protiv jeretika Nestorija, koji je nastao na molbu arhiđakona Lava. U ovom delu, Jovan se jasno suprotstavljao idejama koje su negirale suštinske istine o duši i njenim stanjima posle smrti. On je argumentovao da duše ne ostaju bez osećanja nakon smrti, već da nastavljaju da postoje s punim svesti i emocijama. U svojoj teologiji, isticao je da duše upokojenih ne gube svoja osećanja, već da i dalje imaju nadu, strah, radost i tugu – sve ono što očekuju na sveopštem Sudu. Ova učenja su bila od velike važnosti za razumevanje života posle smrti i uticaj koja su imala na vernike.

Prepodobni Jovan Kasijan preminuo je 435. godine, a njegovi posmrtni ostaci i danas počivaju u Marselju. Njegovo nasleđe i dalje živi kroz učenja koja je ostavio, a njegov doprinos pravoslavnoj teologiji ostaje neprocenjiv. Jovan Kasijan je postao simbol borbe za duhovnu istinu i savršenstvo, a njegova dela se i danas proučavaju i cene među vernicima i teolozima.

U savremenom društvu, gde se duhovni mir često smatra robom koja ljudima izmiče, učenja Prepodobnog Jovana Kasijana pružaju osnovu za razumevanje i prevazilaženje unutrašnjih borbi. Njegova poruka o važnosti unutrašnjeg stanja duše i oslanjanju na veru i dobrotu može da inspiriše mnoge da traže dublje značenje života i povezanost s Božijim carstvom.

Sveštenici često podsećaju da novozavetni spisi i crkveni kanoni ne određuju spoljašnje znakove žalosti za umrlima, naglašavajući važnost unutrašnjeg stanja i duhovne pripreme. U pravoslavlju, spoljašnji izgled vernika, uključujući frizuru, može se posmatrati kroz prizmu simbolike, skromnosti i poštovanja određenog reda, ali se ne smatra presudnim za duhovno spasenje.

Jovan Kasijan ostaje značajan lik ne samo u istoriji crkve, već i u duhovnom životu svih vernika koji teže dubljem razumevanju svoje vere i duhovnog putovanja.

Milan Petrović avatar