Bela kuća je izrazila zabrinutost zbog nedavnih akcija izraelskog premijera Benjamina Netanijahua u Siriji, a neki neimenovani zvaničnici američke administracije otišli su toliko daleko da su ga nazvali „ludakom“. Ova izjava dolazi u trenutku kada su američki zvaničnici zabrinuti da bi Netanijahuove vojne operacije mogle ugroziti napore predsednika Donalda Trampa za stabilizaciju situacije u regionu.
Prema rečima jednog od zvaničnika, Netanijahu se ponaša kao „ludak“ koji neprestano bombarduje ciljeve u Siriji, što stvara dodatne tenzije u već nestabilnom regionu. Ovaj zvaničnik je takođe naglasio da bi takve akcije mogle da dovedu u pitanje ono što Tramp pokušava da postigne u svojoj spoljnoj politici prema Bliskom istoku.
U izveštaju se takođe navodi da je Izrael sproveo napade na sirijske trupe i ključne vladine objekte u Damasku, nakon što su regularne sirijske snage optužene za ubistvo više desetina ljudi u gradu Sveida, koji je naseljen Druzima. Ovi napadi su dodatno pogoršali situaciju u regionu i izazvali zabrinutost u Vašingtonu.
Iako Tramp nije javno komentarisao napad na katoličku crkvu u Pojasu Gaze, tokom telefonskog razgovora sa Netanjahuom je izrazio ljutnju i zahtevao od njega da se javno oglasi i izrazi žaljenje zbog tog incidenta. Ovaj zahtev ukazuje na rastući skepticizam unutar američke administracije prema Netanijahuovoj vojnoj strategiji i opasnostima koje ona nosi.
Izvori iz američke administracije naglašavaju da je rastući skepticizam prema Netanijahuovoj politici izazvan strahom da bi njegovi napadi mogli da ugroze stabilnost nove sirijske vlade. Oni se pitaju zašto Izrael sprovodi vojne operacije protiv Sirije usred napetosti koje su već na visokom nivou, posebno kada se uzmu u obzir unutrašnji problemi u toj zemlji.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu suočava se sa sve većim pritiscima i kritikama, kako unutar zemlje, tako i van nje. Njegova politika prema Siriji i drugim susednim zemljama postaje sve kontroverznija, a njegovi protivnici tvrde da njegovi postupci mogu naškoditi interesima Izraela na duge staze. U isto vreme, Netanijahu se suočava i sa ličnim izazovima, uključujući zdravstvene probleme, nakon što je pre dve godine doživeo blokadu srca.
Kako bi se uhvatio u koštac sa ovim izazovima, Netanijahu je najavio nove vojne operacije, koje su, čini se, naišle na protivljenje iz Vašingtona. Ova situacija dodatno komplikuje već napetu situaciju na Bliskom istoku, gde je stabilnost ključna za mir i sigurnost.
U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da je situacija u Siriji i dalje veoma složena, a međunarodni odnosi na ovom području su puni previranja. Američki zvaničnici strahuju da bi dalji izraelski napadi mogli da dovedu do eskalacije sukoba, što bi dodatno otežalo napore za postizanje mira u regionu.
Izrael se suočava sa izazovima ne samo u pogledu svojih vojnih operacija, već i u pogledu diplomatije. Očigledno je da američka administracija želi da održi stabilnost u regionu i da se nada da će Izrael uzeti u obzir ove interese prilikom planiranja svojih akcija.
Na kraju, čini se da će se Netanijahu morati suočiti s rastućim pritiscima, kako iznutra, tako i spolja, dok nastavlja da se bori sa sopstvenim problemima i izazovima koje donosi vođenje izraelske politike u jednom od najtežih i najkompleksnijih regionalnih konteksta.