Nekima je odlazak na more deo redovnih letnjih planova, dok je za druge to želja koja godinama čeka da bude ostvarena. Zato je za višedetne porodice i samohrane roditelje iz Eparhije timočke devet dana provedenih na obali Egejskog mora značilo mnogo više od odmora. Bili su to dani predaha, susreta, razgovora i uspomena koje će dugo pamtiti.
Sa blagoslovom mitropolita timočkog Ilariona, a na poziv mitropolita kitruskog, katerinijskog i platamonskog Georgija, Versko dobrotvorno starateljstvo Eparhije timočke organizovalo je od 15. do 23. juna 2026. godine besplatno letovanje u Grčkoj za porodice kojima ovakva podrška posebno znači. Ova inicijativa je bila od izuzetnog značaja za učesnike, koji su imali priliku da se udalje od svakodnevnih briga i uživaju u prirodnim lepotama i kulturnim znamenitostima.
Grupu je predvodio sveštenik Vuk Jovanović, sekretar Verskog dobrotvornog starateljstva Eparhije timočke. Pored odmora na obalama Egejskog mora, učesnici su imali priliku da vreme provedu u druženju, zajedničkim aktivnostima i obilasku značajnih mesta koja zauzimaju posebno mesto u duhovnom životu pravoslavnih vernika. Ovaj spoj duhovnog i zabavnog obogaćuje iskustvo svih učesnika.
Tokom boravka, učesnici su obišli važne svetinje Olimpijske regije, uključujući manastire Svetog Jefrema Sirina i Svetog Dionisija Olimpskog. Ovi manastiri su poznati po bogatom duhovnom nasleđu Grčke pravoslavne crkve, a poklonili su se svetinjama i upoznali se sa tradicijama i običajima koji su deo pravoslavne vere. Ove posete ostavile su poseban utisak na sve prisutne, pružajući im duhovno osveženje i povezanost sa verom.
Na povratku u Srbiju, put ih je vodio kroz Solun, jedan od najvažnijih gradova pravoslavnog sveta. U Hramu Svetog velikomučenika Dimitrija, učesnici su se poklonili moštima ovog velikog ugodnika Božjeg i zaštitnika grada, uznoseći molitve za svoje porodice, prijatelje i sve bližnje. Ovaj trenutak je bio posebno emotivan, jer je simbolizovao povezanost između dva naroda i njihovih duhovnih tradicija.
Najmlađima će u sećanju ostati dani provedeni na plaži, igra, kupanje i nova prijateljstva. Roditeljima je ovo putovanje donelo priliku da se udalje od svakodnevnih obaveza i briga, provedu vreme sa svojom decom i osete pažnju ljudi koji su želeli da im pruže podršku. Ova iskustva su doprinela jačanju porodičnih veza i stvorila uspomene koje će trajati.
Da bi boravak protekao u prijatnoj i srdačnoj atmosferi, veliku pažnju posvetio je jerođakon Sava, koji je tokom čitavog letovanja bio uz goste iz Eparhije timočke i nastojao da im ništa ne nedostaje. Njegova briga i posvećenost dodatno su obogatili ovo iskustvo, čineći ga nezaboravnim za sve učesnike.
Vrednost ovakvih susreta ne meri se samo brojem pređenih kilometara niti danima provedenim na moru. Ona se ogleda u osmesima dece, novim poznanstvima, razgovorima koji povezuju ljude i osećaju da niko nije zaboravljen. Letovanje organizovano zahvaljujući saradnji Srpske pravoslavne crkve i Grčke pravoslavne crkve pokazalo je kako bratska ljubav, zajedništvo i briga za porodicu mogu da dobiju svoj najlepši i najkonkretniji izraz.
Ovaj događaj ne samo da je pružio odmor i uživanje, već je i doprineo jačanju međusobnih veza među porodicama, kao i duhovnom osnaživanju učesnika. U svetlu ovih iskustava, jasno je da su ovakve inicijative od velike važnosti za zajednicu, jer pružaju priliku za rast, razvoj i jačanje porodičnih i društvenih veza.



