Berbok i Šolc potrošili skoro pola miliona evra na šminku: Ekonomska kriza u Nemačkoj nije ih sprečila da potroše hiljade evra na „lickanje“

Milan Petrović avatar

Bivša nemačka vlada iz takozvane „semafor“ koalicije, koja se sastoji od Socijaldemokratske stranke (SPD), Zelenih i Slobodne demokratske stranke (FDP), potrošila je više od pola miliona evra na šminku, dok se zemlja suočava s ozbiljnim ekonomskim izazovima. Ova informacija je izazvala brojne kritike i negodovanja u nemačkoj javnosti, posebno prema liderima koalicije, Analenoj Berbok i Olafu Šolcu, koji su potrošili najviše.

Prema izveštaju nemačkog tabloida Bild, od 2022. godine do marta 2025. godine, koalicija je potrošila ukupno 588.405 evra na usluge šminkera, lakova za kosu i profesionalno stilizovanje ministara i ministarki. Samo u prva tri meseca 2025. godine, potrošeno je dodatnih 50.000 evra. U istom periodu, od januara do marta te godine, troškovi za usluge šminkanja iznosili su 49.646 evra, a svi ovi troškovi su plaćeni iz državnih fondova.

Analena Berbok, koja je bila ministarka spoljnih poslova, prednjačila je po potrošnji sa iznosom od 20.849 evra, dok je kancelar Olaf Šolc potrošio 13.015 evra. Ostali ministri su potrošili između 3.554 i 4.287 evra, dok su neki, poput Klare Gejvic i Huberta Hajla, potrošili znatno manje – 1.999, odnosno 1.607 evra. Robert Habek je potrošio samo 598 evra, što ga čini najmanje trošnim ministrom u ovom pogledu.

Kritičari su posebno ukazali na Berbokovu, čija je dnevna potrošnja na šminku iznosila oko 248 evra. Ovi troškovi su isključivo za šminkanje i ne uključuju druge troškove kao što su odeća, frizure i usluge fotografa, što dodatno povećava zabrinutost javnosti o tome kako se troši novac poreskih obveznika.

Opozicija nije propustila priliku da kritikuje ove troškove. Stefan Brandner, poslanik Alternative za Nemačku (AfD), nazvao je ove izdatke „suptilnom pljačkom poreskih obveznika“. On je posebno istakao visoku potrošnju Ministarstva spoljnih poslova pod rukovodstvom Berbokove. Profesor Kristijan Hilgruber, stručnjak za ustavno pravo sa Bonskog univerziteta, izjavio je da milioni u ovim troškovima „izgledaju pravno sumnjivo“ i politički neprimereno.

Ova situacija ukazuje na sveprisutnu kulturu trošenja na estetiku u politici. Dok zvaničnici tvrde da su usluge šminkanja neophodne za adekvatan javni nastup, kritičari snažno naglašavaju da bi novac poreskih obveznika trebao biti korišćen efikasnije i transparentnije. Velika potrošnja na šminku dok se zemlja suočava s ekonomskim izazovima, kao što su inflacija i energetska kriza, dodatno pojačava osećaj nezadovoljstva među građanima.

Ove informacije dolaze u trenutku kada Nemačka nastoji da se oporavi od posledica globalne pandemije, kao i od ekonomskih posledica rata u Ukrajini. Povećana potrošnja na luksuzne usluge, kao što su šminkanje i stilizovanje, može delovati neodgovorno u kontekstu sve većih potreba za ekonomskom stabilnošću i socijalnom pravdom.

U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje kako bi političari mogli da obnove poverenje javnosti. Da li će smanjiti troškove na lične usluge u korist važnijih javnih potreba? Ili će nastaviti sa praksom koja je već izazvala brojne kontroverze? Kritike i pritisak javnosti mogli bi biti ključni faktori u oblikovanju budućih odluka vlade.

U svakom slučaju, troškovi šminke i stilizacije postali su simbol neodgovornosti vlasti prema građanima i njihovim potrebama, što će sigurno ostati tema diskusije u narednim mesecima, dok se Nemačka suočava s izazovima koji zahtevaju odgovorniji pristup upravljanju javnim sredstvima.

Milan Petrović avatar