Balkanski lovac na oluje snimio tornado na granici sa Srbijom: Crni oblak guta sve pred sobom

Milan Petrović avatar

Tornado je zabeležen 8. maja u južnoj Rumuniji, blizu granice sa Srbijom, donoseći apokaliptične scene koje su se mogle videti i u Velikoj Plani. Ova superćelijska oluja, koja se kretala prema Srbiji, izazvala je zabrinutost među građanima zbog svojih razarajućih efekata. Na društvenim mrežama je objavljen video snimak koji prikazuje trenutak kada oluja prelazi iz Srbije u Rumuniju, a tornado se formira na samo 70 kilometara od srpske granice.

Meteorološka stranica „Hailz Srbija“, koja se specijalizovala za praćenje vremenskih fenomena, objavila je snimak koji je zabeležio fotograf Robi, poznati „lovac“ na oluje sa Balkana. U opisu video snimka, Robi je detaljno prikazao kako je izgledalo kretanje oluje i tornada, ističući da su se on i njegov tim pripremali za ovaj fenomen putujući više od 50 kilometara pre nego što je oluja počela da se formira. „Krenuli smo iz Maglavita, zaustavljajući se svakih 5-10 km kako bismo fotografisali. Tornado se formirao kod Lipove, i nikada nećemo zaboraviti ovaj dan“, napisao je Robi.

U isto vreme kada je tornado zabeležen u Rumuniji, Velika Plana je doživela snažnu oluju koja je izazvala velike štete. Fotografije koje su objavljene na društvenim mrežama prikazuju ogroman crni oblak koji „guta“ sve pred sobom, a autori su istakli da su snimci napravljeni iz drugog ugla, prikazujući razornu gradonosnu oluju koja je prešla preko Šumadijskog, Podunavskog i Braničevskog okruga.

Mnogi građani Srbije su na društvenim mrežama delili svoja iskustva i reakcije tokom oluje, a neki su čak uporedili scene sa filmovima o smaku sveta. Ulice su bile prekrivene velikim količinama grada, a neki su izvestili da su se suočili sa ozbiljnim problemima tokom nevremena.

Meteorolozi su upozorili da su ovakvi vremenski fenomeni, kao što su superćelijske oluje i tornada, sve češći zbog klimatskih promena i globalnog zagrevanja. U Srbiji se u poslednjih nekoliko godina povećao broj ekstremnih vremenskih događaja, što je dovelo do potrebe za boljim planiranjem i pripremama za prirodne katastrofe.

Uprkos svim opasnostima koje ovakve oluje donose, fenomeni poput tornada i superćelijskih oluja takođe privlače pažnju meteorologa i entuzijasta širom sveta. Mnogi od njih se bave „lovom“ na oluje, dokumentujući svoja iskustva i deljenjem snimaka sa širokom publikom.

Na kraju, ovo nevreme je ponovo ukazalo na važnost praćenja vremenskih prilika i pripreme za hitne slučajeve. Građani su pozvani da budu oprezni i prate savete meteorologa, posebno u vreme kada su predviđene ekstremne vremenske prilike.

U svetlu ovih događaja, lokalne vlasti i meteorološke službe će verovatno pojačati napore u informisanju građana o potencijalnim opasnostima i načinima kako se zaštititi tokom ovakvih prirodnih katastrofa. Tornado u Rumuniji i oluja u Velikoj Plani su podsetnik na snagu prirode i potrebu za pripremom u suočavanju sa njenim izazovima.

Milan Petrović avatar