U ovoj teškoj saobraćajnoj nezgodi povređeno je 12 osoba, od kojih je čak sedmoro zadobilo teške telesne povrede, ali na sreću, nema smrtno stradalih. Nesreća se dogodila kada je autobus, koji se kretao iz pravca Novog Sada ka Horgošu, iz za sada potpuno neutvrđenih razloga izgubio kontrolu i sleteo sa kolovoza.
Prema nezvaničnim informacijama, u vozilu se nalazilo 17 putnika koji su svoje putovanje započeli juče oko 16.30 časova na Hvaru, a planirano je da putovanje završe u Subotici. Drama se odigrala na svega nekoliko desetina kilometara od njihovog krajnjeg odredišta. Bilans ove nezgode je 12 povređenih putnika – sedmoro je pretrpelo teže, a petoro lakše telesne povrede.
Svi putnici kojima je bila neophodna medicinska pomoć odmah su zbrinuti u Opštoj bolnici u Subotici. Lekari su brzo reagovali, a usled ozbiljnosti stanja, minimalno jedna osoba je hitno transportovana za Beograd na dalje lečenje. Ova situacija je izazvala veliku zabrinutost među putnicima i njihovim porodicama, a informacije o njihovom zdravstvenom stanju su pažljivo pratili novinari i lokalna zajednica.
Na mestu udesa obavljen je policijski uviđaj, a kako bi se utvrdile sve okolnosti i tačni uzroci pod kojima je došlo do sletanja autobusa sa puta, pokrenuta je detaljna istraga. Policija je uzela izjave od svedoka, kao i od vozača autobusa, a biće analizirani i podaci iz autobuskog sistema kako bi se otkrili mogući tehnički problemi koji su mogli uticati na upravljanje vozilom.
Ova nesreća je još jednom skrenula pažnju na važnost bezbednosti u saobraćaju, posebno kada su u pitanju javni prevoznici. Prema statističkim podacima, broj saobraćajnih nezgoda u Srbiji u poslednjih nekoliko godina je u porastu, a vozači su često izloženi različitim faktorima koji mogu uticati na njihovu sposobnost da pravilno upravljaju vozilom.
S obzirom na to da je autobus bio na putu iz jedne turističke destinacije ka drugoj, postavlja se pitanje i o bezbednosti putnika u javnom prevozu. Turističke agencije i prevoznici bi trebalo da dodatno obrate pažnju na bezbednosne protokole, kao i na obuku vozača kako bi se smanjila mogućnost ovakvih nezgoda u budućnosti.
U međuvremenu, lokalne vlasti su izrazile saučešće povređenima i njihovim porodicama, a pružili su i svu potrebnu podršku onima kojima je pomoć bila potrebna. Ovaj incident je podstakao i razgovor o potrebnim reformama u oblasti bezbednosti saobraćaja, a očekuje se da će se o ovim pitanjima raspravljati na višim nivoima vlasti.
Povređeni putnici su, uprkos povredama, imali sreće što su se svi uspeli da izađu iz autobusa i potraže pomoć. U mnogim slučajevima, saobraćajne nesreće mogu imati mnogo teže posledice, pa je važno da se svi vozači, putnici i nadležni organi još više posvete pitanjima sigurnosti na putevima.
U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, saobraćajne nezgode predstavljaju jedan od vodećih uzroka povreda i smrti. Zbog toga, svaka ovakva nesreća treba da posluži kao upozorenje i podsticaj na promene koje će doprineti sigurnijem saobraćaju za sve učesnike. Iako je situacija u ovom slučaju bila zabrinjavajuća, srećom, nije bilo smrtno stradalih, što je uvek najbolja vest kada se govori o ovakvim tragedijama.
U narednim danima očekuje se više informacija o stanju povređenih, kao i o ishodu istrage koja će utvrditi uzroke ove saobraćajne nesreće.




