AUSTRIJA TRAŽI RADNU SNAGU NA ZAPADNOM BALKANU: Rat u Ukrajini je sve poremetio, nema ko da vrši žetvu

Milan Petrović avatar

Ministarka poljoprivrede Austrije, Elizabet Kestinger, izrazila je zabrinutost zbog nedostatka radne snage iz Ukrajine za ovogodišnju žetvu u Austriji. Ova situacija je rezultat teške humanitarne krize i ratnih sukoba koji se odvijaju u Ukrajini, što je značajno uticalo na mogućnost zapošljavanja radnika iz te zemlje. Ukrajinski radnici su tradicionalno predstavljali važan deo radne snage u austrijskoj poljoprivredi, posebno tokom sezone žetve, kada je potražnja za sezonskim radnicima na vrhuncu.

S obzirom na trenutne okolnosti, Kestinger je naglasila da Austrija više ne može da se oslanja na radnike iz Ukrajine, što je dovelo do potrebe za pronalaženjem alternativnih rešenja. U tom kontekstu, ona se fokusira na Zapadni Balkan kao potencijalni izvor radne snage. Ova regija, koja obuhvata zemlje kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, i Severna Makedonija, ima značajan broj radnika koji su zainteresovani za sezonske poslove u poljoprivredi.

Prema informacijama iz nekoliko izvora, radna snaga sa Zapadnog Balkana je u prošlosti već bila angažovana u Austriji, i to sa dobrim rezultatima. Međutim, izazovi ostaju, jer je potrebno uspostaviti efikasne mehanizme za zapošljavanje i regulisanje boravka ovih radnika u Austriji. Takođe, Kestinger je naglasila važnost obezbeđivanja odgovarajućih radnih uslova i prava za sve sezonske radnike, kako bi se osigurala njihova sigurnost i zadovoljstvo tokom boravka u zemlji.

U ovoj situaciji, austrijska vlada razmatra različite strategije kako bi privukla radnike iz drugih zemalja. Osim Zapadnog Balkana, moguće su i druge opcije, uključujući zemlje izvan Evropske unije, ali to nosi dodatne administrativne izazove. Kestinger je izjavila da Austrija mora biti spremna da se prilagodi novim okolnostima i da unapredi svoje politike zapošljavanja kako bi odgovorila na potrebe poljoprivrednog sektora.

Osim ekonomskih implikacija, nedostatak radne snage u poljoprivredi može imati i uticaj na proizvodnju hrane i stabilnost cena. Poljoprivredna proizvodnja u Austriji je već suočena sa izazovima, kao što su klimatske promene i povećani troškovi proizvodnje. U takvom okruženju, oslanjanje na dostupnost radne snage postaje ključno za održavanje produktivnosti i konkurentnosti sektora.

Pored toga, Kestinger je istakla i važnost saradnje sa lokalnim zajednicama i poljoprivrednim udruženjima kako bi se identifikovali realni kapaciteti i mogućnosti zapošljavanja. Ova saradnja može doprineti boljem razumevanju potreba poslodavaca i radnika, kao i unapređenju uslova rada.

U međuvremenu, situacija u Ukrajini ostaje nestabilna, a efekti rata će se verovatno osećati još dugo vremena. Međunarodna zajednica i dalje prate razvoj događaja, a humanitarne organizacije nastoje da pruže pomoć onima koji su pogođeni sukobom. U tom kontekstu, Kestinger je podsetila da Austrija ima obavezu da pomogne ukrajinskim izbeglicama i da im pruži zaštitu, ali je jasno da će to dodatno otežati situaciju na poljoprivrednom tržištu rada.

U zaključku, izazovi sa kojima se suočava austrijska poljoprivreda zbog nedostatka radne snage iz Ukrajine predstavljaju ozbiljan problem koji zahteva hitna rešenja. Pronalaženje zamene iz drugih zemalja, posebno sa Zapadnog Balkana, može biti jedan od načina da se prevaziđe ova situacija, ali će to zahtevati dodatne napore i saradnju između različitih aktera. Samo tako Austrija može da osigura stabilnost i održivost svog poljoprivrednog sektora u godinama koje dolaze.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: