Apple tuži jutjubera zbog curenja informacija

Milan Petrović avatar

Američka tehnološka kompanija Apple pokrenula je tužbu protiv popularnog jutjubera Džona Prosera, poznatog po objavljivanju „procurenih“ informacija iz sveta tehnologije. Osnovni razlog za ovu pravnu akciju je serija video-snimaka u kojima je Proser, navodno nelegalno, prikazao izgled novog iOS sistema pre njegove zvanične prezentacije.

Džon Proser vodi YouTube kanal Front Page Tech (FPT), koji se fokusira na tehno vesti, analize i ekskluzivne informacije. Njegov kanal je poznat po tome što često deli informacije koje „procure“ iz velikih kompanija, a u jednom od svojih poslednjih videa prikazao je redizajn novog iOS-a (označenog kao iOS 26, ranije poznat kao iOS 19), uključujući novi izgled korisničkog interfejsa i aplikacija. Kasnije se ispostavilo da su njegovi navodi bili tačni, što je dodatno uzburkalo strasti.

Apple tvrdi da je Proser, uz pomoć saradnika Majkla Ramacijotija, došao do testnog iPhone uređaja koji je pripadao Itanu Lipniku, zaposlenom u Appleu. Kada je kompanija otkrila šta se dogodilo, Lipnik je dobio otkaz, a protiv Prosera i Ramacijotija je pokrenut pravni postupak. U tužbi se navodi da su obojica kršila poslovne tajne i neovlašćeno pristupili internim sistemima kompanije.

Prema navodima iz tužbe, Proser je bez znanja Lipnika došao do uređaja, a zatim je platio Ramacijotiju da mu putem video poziva pokaže novi softver na testnom telefonu. Na osnovu viđenog, Proser je izradio vizuelne prikaze i podelio ih sa svojom publikom, očekujući finansijsku dobit od povećane gledanosti i komentara.

Apple optužuje Prosera i Ramacijotija da su pažljivo osmislili plan za pristup uređaju, uključujući praćenje Lipnikove lokacije kako bi se nakratko dokopali uređaja i došli do poverljivih podataka. U tužbi se zahteva prestanak sličnih aktivnosti, kao i nadoknada štete koju su pretrpeli.

Nakon što je vest o tužbi postala javna, Proser se oglasio na društvenoj mreži X (bivši Twitter), ističući da „priča iz tužbe ne izgleda baš tako“ iz njegovog ugla. On je negirao da je učestvovao u bilo kakvoj zaveri, tvrdeći da nije bio svestan da će Ramacijoti uzeti Lipnikov telefon i da nije imao pristup bilo kakvim lozinkama. „Nemam pojma kako su informacije tačno dobijene. Radujem se razgovoru sa Appleom“, dodao je Proser, čime je pokušao da umanji ozbiljnost optužbi.

Ova situacija otvara važno pitanje o etici i legalnosti deljenja informacija u svetu tehnologije. Tužba protiv Prosera može imati dugoročne posledice ne samo za njega, već i za sve druge influensere i novinare koji se bave sličnim temama. U digitalnom dobu, gde je informacija lako dostupna, postavlja se pitanje kako balansirati između želje za brzim deljenjem vesti i poštovanja privatnosti i poslovnih tajni kompanija.

Apple se, kao jedna od najvećih tehnoloških kompanija na svetu, suočava s izazovima kada su u pitanju curenje informacija. Ova tužba može poslužiti kao upozorenje drugim potencijalnim „curiteljima“ informacija da bi mogli da se suoče s pravnim posledicama svojih dela.

U ovom slučaju, ne samo da se radi o potencijalnom kršenju zakona, već i o reputaciji kompanije koja se bori da održi poverljivost svojih inovacija i proizvoda. Apple je poznat po strogim merama zaštite svojih poslovnih tajni, a ovakvi incidenti mogu dodatno uticati na njihovu reputaciju i poverenje potrošača.

U suštini, ova situacija donosi kompleksnu dinamiku između tehnoloških kompanija i medija, gde je tanka granica između javnog interesa i zaštite poslovnih tajni. Kako se situacija razvija, biće zanimljivo pratiti kako će se odvijati pravni postupak i kakve će posledice imati po sve uključene strane.

Milan Petrović avatar