Ana Brnabić jedva čeka da studenti zatraže vanredne izbore od ‘nenadležne institucije’

Jovana Radić avatar

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da jedva čeka da se studenti koji su u blokadi obrate „nenadležnoj predmetnoj instituciji“ sa zahtevom za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, što se odnosi na predsednika Srbije Aleksandra Vučića. U razgovoru za TV Pink, Brnabić je istakla da su studenti tokom plenumskih sastanaka doneli odluku da kupe mašinu za brojanje novca, a zatim sugerisala da se umesto blokiranja fakulteta bave politikom van akademskih institucija.

Brnabić je naglasila da je sve što se dešava u poslednjih šest meseci u vezi sa studentima i njihovim zahtevima zapravo deo šire političke igre. Ona je kritikovala kako studente, tako i profesore, nazivajući ih „blokaderima foteljašima“, ističući da je jedini važan zahtev u ovom trenutku onaj koji se odnosi na raspisivanje izbora. „To je njihov ultimativni zahtev, zato što je ovo sve bila politika. Niko nije važan osim tog jednog (koji može da raspiše)“, rekla je Brnabić, naglašavajući ironiju u nazivu „nenadležna predmetna institucija“ koju su studenti dodelili predsedniku.

U svom izlaganju, Brnabić je izrazila sumnju u to kako će studenti koji su se do sada vezali za „čvor“ u svojim zahtevima uspeti da se snađu u političkoj areni. Takođe, ona je upozorila da bi bilo zanimljivo videti kako će studenti koji su kritikovali vlast uspeti da prekrše sopstvena obećanja i reči.

Brnabić je ukazala na to da su studenti tokom svojih sastanaka doneli odluku o kupovini mašine za brojanje novca, što je, prema njenim rečima, značajan korak. „Iznajmite prostoriju, napravite od toga izborni štab, gradske odbore, toliko novca imate, šta je problem? Nemojte da blokirate državne fakultete, izađite iz fakulteta i bavite se politikom“, poručila je ona studentima.

Ove izjave Brnabić dolaze u trenutku kada su studenti širom Srbije organizovali proteste i blokade zbog različitih nedoumica i nesuglasica koje se tiču obrazovnog sistema i prava studenata. Njihovi zahtevi su se kretali od poboljšanja uslova studiranja do osiguravanja veće autonomije fakulteta. U tom kontekstu, Brnabić je istakla da je važno da se studenti angažuju na način koji je konstruktivan i produktivan, umesto da se povlače u proteste koji, po njenom mišljenju, ne donose rešenja.

Ona je poručila studentima da je bolje da se aktivno uključe u politički proces i da budu deo rešenja, nego da blokiraju institucije koje su od suštinskog značaja za njihov obrazovni proces. „Bavite se politikom, a ne blokadama. To je pravi put“, zaključila je Brnabić.

Reakcije na njene komentare su podeljene. Dok neki smatraju da je njen poziv na političko angažovanje studenata opravdan, drugi su je kritikovali smatrajući da ne razume suštinske probleme sa kojima se studenti suočavaju. Pitanja o obrazovanju, autonomiji institucija i pravima studenata ostaju u fokusu javne debate, a Brnabić će verovatno biti pod pritiskom da odgovori na zahteve i očekivanja mladih ljudi koji traže promene.

U međuvremenu, studenti nastavljaju sa protestima, dok se politička scena u Srbiji priprema za moguću promenu u obliku vanrednih izbora, što dodatno komplikuje situaciju. Kako se situacija bude razvijala, biće zanimljivo pratiti kako će se odnosi između vlade i studentskih organizacija oblikovati u narednim mesecima.

Jovana Radić avatar