Amerika sahranila 12 miliona „živih“

Milan Petrović avatar

Američka socijalna služba (Social Security Administration) nedavno je izvršila značajno „čišćenje“ svojih evidencija, uklanjajući sa spiskova 12,3 miliona osoba starijih od 120 godina. Ova odluka je rezultat sve većih sumnji o tačnosti podataka o starosti registrovanih Amerikanaca, što je izazvalo zabrinutost među javnošću. Kancelarija za efikasnost vlade (Department of Government Efficiency – DOGE) obavestila je javnost o ovom procesu, koji je započeo zbog alarmantne starosti nekih osoba u evidenciji.

U martu ove godine, DOGE je objavio da su identifikovali 3,2 miliona nosilaca brojeva socijalnog osiguranja koji su imali više od 120 godina i da su ih proglasili preminulima. Ova informacija je izazvala veliku pažnju i zabrinutost, a ministarstvo je tada upozorilo da proces još nije završen. Nakon više od mesec dana rada, novo ažuriranje je pokazalo da je broj osoba starijih od 120 godina koje su obeležene kao preminule porastao na 11 miliona. U najnovijem izveštaju, koji je objavljen pre nekoliko dana, potvrđeno je da je konačan broj 12,3 miliona.

Ilon Mask, čelni čovek DOGE-a, istakao je da su neki slučajevi i dalje složeni, posebno oni koji uključuju pojedince sa dva ili više različitih datuma rođenja u evidenciji. Ovi slučajevi će biti predmet daljih istraživanja, kako bi se osigurala tačnost podataka.

Osim toga, Mask je napomenuo da je tokom 2024. godine 2,1 milion stranih državljana dobilo brojeve socijalnog osiguranja. Ove informacije ukazuju na to da je sistem socijalnog osiguranja podložan velikim promenama, a reforme koje je sprovela DOGE do sada su rezultirale uštedama od 170 milijardi dolara.

Ova situacija ukazuje na ozbiljne probleme u vođenju evidencije o građanima i potencijalne zloupotrebe u sistemu socijalnog osiguranja. Uklanjanje tako velikog broja osoba iz sistema može imati dalekosežne posledice, ne samo za one koji su ukinuti, već i za ceo sistem. Pitanje identiteta i tačnosti podataka je ključno za funkcionisanje svakog društvenog sistema, a posebno onog koji se oslanja na finansijsku podršku i pomoć starijim osobama.

S obzirom na to da je većina ovih osoba obeležena kao preminule, postavlja se pitanje kako su ove informacije uopšte došle do socijalnog osiguranja. Da li su podaci bili zastareli, ili je došlo do administrativnih grešaka? Takođe, kako će se rešiti složeni slučajevi koji ostaju, i koji su to mehanizmi koji će se primeniti da bi se osigurala tačnost u budućnosti?

Zbog ovakvih problema, mnogi se pitaju kakve će posledice ovo imati na starije građane koji možda zavise od socijalnog osiguranja za svoju egzistenciju. Iako su reforme DOGE-a dovele do značajnih ušteda, važno je da se očuva integritet sistema i zaštiti prava onih koji se oslanjaju na ovu vrstu pomoći.

U svetlu ovih događaja, važno je da se nastavi sa proverama i ažuriranjima podataka o nosiocima socijalnog osiguranja. Takođe, javnost bi trebala biti informisana o svim promenama i poboljšanjima koja se sprovode u sistemu kako bi se povratilo poverenje građana.

Na kraju, ovaj incident predstavlja samo jedan od mnogih izazova sa kojima se suočava američki sistem socijalnog osiguranja. Dok je ušteda novca važna, očigledno je da je od suštinskog značaja i održavanje tačnosti i pravičnosti u evidentiranju građana. To je ključno za osiguranje da svi građani dobiju pomoć koja im je potrebna u najtežim trenucima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: