Američki proizvođač čipova izgubio 600 milijardi dolara

Milan Petrović avatar

Američka kompanija „Nvidia“ je pretrpela najveći pad na berzi u svojoj istoriji, nakon što je napredni kineski model veštačke inteligencije „DipSik“ izazvao sumnje u njene tehnološke sposobnosti. U ponedeljak, akcije „Nvidije“ su pale za čak 18% na Volstritu, što je rezultiralo gubitkom od više od 600 milijardi dolara tržišne vrednosti. Završni dan trgovanja obeležen je padom od 16.9%, sa gubitkom od 589 milijardi dolara.

Osnivač kompanije, Jensen Huang, koji ima udeo od 3.4% u firmi, video je kako mu neto vrednost opada za oko 20 milijardi dolara, iako je i dalje zadržao bogatstvo procenjeno na 100 milijardi dolara. Ovaj istorijski pad usledio je nakon što je kineski start-up DipSik privukao globalnu pažnju sa svojim naprednim modelom veštačke inteligencije, koji je postao ozbiljna konkurencija proizvodima razvijenim od strane tehnoloških divova iz Silicijumske doline.

Model „DipSik“ je lansiran uprkos američkim ograničenjima na prodaju najnaprednijih mikročipova, koji su potrebni za razvoj veštačke inteligencije, uključujući i čipove koje proizvodi „Nvidia“. Džim Rajd, strateg Deutsche Bank, naglasio je da bi ovaj razvoj mogao dovesti u pitanje astronomske procene američkih tehnoloških firmi. On je ukazao na to da je „DipSik“ razvijen u trenutku kada je Kini onemogućen pristup najsavremenijoj tehnologiji veštačke inteligencije, kao i sa ograničenim pristupom proizvodima „Nvidije“.

Pojava „DipSika“ na tržištu izazvala je zabrinutost među investitorima u vezi sa budućnošću američkih kompanija koje se bave razvojem veštačke inteligencije. Prema podacima istraživačke kompanije koja analizira tržište aplikacija, „DipSik“ je stekao neočekivanu popularnost među američkim korisnicima, što je alarmiralo stručnjake iz Silicijumske doline.

Ono što je posebno značajno jeste to da je „DipSik“ prva kineska kompanija čiji model veštačke inteligencije američka industrija smatra ravnopravan ili čak superiorniji u odnosu na najnaprednije američke modele. Ovo predstavlja značajan preokret u globalnoj trci za dominaciju na polju veštačke inteligencije, jer je do sada „Nvidia“ bila smatrana globalnim liderom u ovoj oblasti.

Ovaj incident ne samo da ukazuje na promene u tehnologiji, već i na sve veće konkurencije na globalnom tržištu veštačke inteligencije. Kineske kompanije, kao što je „DipSik“, sve više se pozicioniraju kao ozbiljni igrači, što može imati dalekosežne posledice po američke tehnološke firme.

Iako je „Nvidia“ trenutno pogođena ovim padom, industrija veštačke inteligencije i dalje ostaje veoma dinamična. Mnogi analitičari smatraju da je ovo samo početak promena u tehnološkom pejzažu, gde se očekuje da će nova rešenja i inovacije nastaviti da utiču na tržište. U tom smislu, kompanije će morati da se prilagode kako bi ostale konkurentne.

U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da su investitori već počeli da preispituju svoje strategije i očekivanja u vezi sa američkim tehnološkim kompanijama. Pojava novih izazivača iz Kine može dovesti do promene u načinu na koji se vrednuju američke kompanije, kao i do novog fokusa na inovacije i istraživanje.

Zaključak je da se američka industrija veštačke inteligencije suočava sa izazovima koji dolaze iz Kine, a to može značajno promeniti dinamiku tržišta. „Nvidia“ će morati da preispita svoje strategije i načine na koje se takmiči kako bi se odbranila od novih i snažnih konkurencija, kao što je „DipSik“. U ovom trenutku, budućnost veštačke inteligencije ostaje neizvesna, ali je jasno da će se borba za dominaciju nastaviti.

Milan Petrović avatar