Ako se ozbiljno ujedine, to će se brzo završiti

Milan Petrović avatar

Američki predsednik Donald Tramp ponovo je izneo pretnju uvođenjem carina članicama BRIKS-a, istakavši da bi ta grupa „brzo završila“ ukoliko se ikada ozbiljno formira. Tokom svojih izjava, Tramp se osvrnuo na grupu BRIKS, koju čini šest zemalja, i naglasio da je snažno odgovorio na njihove aktivnosti, ne precizirajući koje su to zemlje. Ove izjave su preneli svetski mediji, uključujući Rojters.

BRIKS je naziv za grupu zemalja koje su u razvoju, a čine je Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika. U poslednje vreme, grupi su se pridružili i Iran, Egipat i Etiopija. Ove zemlje nastoje da smanje svoju zavisnost od američkog dolara, a među njihovim idejama su i koncept zajedničke valute ili trgovina u nacionalnim valutama.

Tramp je istakao svoju posvećenost očuvanju statusa američkog dolara kao globalne rezervne valute. Takođe, naglasio je da nikada neće dozvoliti uvođenje digitalne centralne bankarske valute (CBDC) u Sjedinjenim Američkim Državama. Ove tvrdnje odražavaju njegovu strategiju usmerenu na očuvanje američkog ekonomskog uticaja u svetu.

BRIKS se sve više pozicionira kao alternativa zapadnim ekonomskim strukturama, a članice traže načine da osnaže svoje ekonomske veze i smanje oslanjanje na dolar. Trampove pretnje carinama ukazuju na rastuće tenzije između Sjedinjenih Država i ovih zemalja, što bi moglo uticati na globalne ekonomske tokove.

U poslednjih nekoliko godina, članice BRIKS-a su se fokusirale na jačanje međusobne trgovine i investicija. Na sastancima su se razmatrali različiti modeli saradnje koji bi omogućili smanjenje zavisnosti od američke valute. Ova inicijativa dolazi u kontekstu globalne ekonomske nestabilnosti i promena u geopolitici, gde se zemlje nastoje adaptirati na nove izazove.

Pored toga, Trampova izjava dolazi u vreme kada su mnoge zemlje počele da istražuju mogućnost stvaranja alternativnih platnih sistema koji bi umanjili dominaciju dolara. Ove promene uključuju i digitalizaciju ekonomija, gde se razmatraju nove tehnologije i inovacije u finansijskom sektoru.

S obzirom na sve ove aspekte, BRIKS predstavlja značajan faktor u globalnoj ekonomiji. Njihova sposobnost da se ujedine i razviju zajedničke strategije može značajno uticati na međunarodne finansijske tokove i poslovanje. U tom svetlu, Trampove pretnje carinama mogu se posmatrati kao pokušaj da se zadrži američka dominacija u svetlu sve većih ambicija zemalja članica BRIKS-a.

Uprkos Trampovim izjavama, članice BRIKS-a nastavljaju sa svojim planovima i strategijama. Njihova saradnja se može proširiti na različite sektore, uključujući energetiku, tehnologiju i poljoprivredu. Kako se globalna ekonomija razvija, a geopolitičke tenzije rastu, postavlja se pitanje kako će se ove zemlje prilagoditi i odgovoriti na izazove koje im donosi trenutna situacija.

U zaključku, trenutna situacija između Sjedinjenih Američkih Država i zemalja članica BRIKS-a predstavlja kompleksan izazov. Na jednoj strani, imamo Trampovu odlučnost da održi američku dominaciju, dok sa druge strane, članice BRIKS-a nastoje da izgrade alternativne puteve za ekonomski razvoj. Kako se svet suočava sa sve većim ekonomskim i političkim previranjima, jasno je da će se odnosi između ovih aktera nastaviti razvijati, a njihovi uticaji će oblikovati budućnost globalne ekonomije.

Milan Petrović avatar